fbpx

פותחים עשור: CyberTech 2020 – האיומים, הפתרונות והעתיד

תל אביב, ישראל – 28-30.01.2020 – כנס CyberTech 2020 יוצא לדרך עם 20,000 משתתפים מ-94 מדינות שונות ברחבי העולם, מהמזרח הרחוק ועד למערב. במהלך האירוע נכחו משלחות רבות ממדינות כדוגמת קנדה , ארצות הברית, הודו, בולגריה ועוד. מספרים אלו מכתירים רשמית את CyberTech 2020 לאחד מאירועי הסייבר הגדולים בתולדות מדינת ישראל.

את האירוע פתח והנחה יושב ראש כנס CyberTech, ד"ר יוסי ורדי. במהלך האירוע דיבר יוסי ורבים נוספים על ההתפחות של עולם הסייבר (Cyber) והאתגרים החדשים העומדים בפני העידן המודרני והטכנולוגי. אתגרי אבטחת המידע של היום מתפרסים במימדים רבים והם לא מתרכזים במחשבים הביתיים. אתגרי הסייבר של העידן המודרני נפרסים באוויר במטוסים, בים בספינות וביבשה. בעצם, אתגרי הסייבר קיימים כיום בכל מכשיר ומכשיר המחובר בצורה כזו או אחרת לחשמל או לרשת.

במהלך הכנס הציגו דוברים רבים כיצד הם רואים את עולם הסייבר, כל אחד מתחום עיסוקו ומהשקפת העולם האישית והמקצועית שלו. בעוד שהאחד עסק באבטחת הענן האחר עסק באבטחת מטוסים. אחרים בכלל עסקו בצורך בחיזוי ובטיפול מונע לאיומי סייבר. תחום הסייבר באמת גדול בצורה משמעותית מבעבר, אפילו ביחס לאותה התקופה בשנה שעברה (2019). ההוכחה הטובה ביותר לכך היא CyberTech שכפי שאמרנו, מנה לא פחות מ-20,000 משתתפים.

כמות החברות שהשתתפו בכנס השנה הייתה עצומה, מסטארט-אפים כמו SMARTX ועד לתאגידי ענק כמו IBM ו-CyberARK. אפילו התעשייה האווירית, רפאל ומערך הסייבר הישראלי הקימו עמדות משלהם בכנס. גם אורחי הכנס הגיעו ממדינות רבות ורבים מהם מחברות סייבר שלא מציגות בכנס. לראות כל כך הרבה חברות שעוסקות באותו התחום במקום אחד ועוד בישראל זה בהחלט וואו. CyberTech ממחיש עד כמה ישראל פעילה ומובילה בתחום כה עצום ומפורסם. יתרה מכך, CyberTech מהווה דוגמה חיה לגודל העצום של תחום הסייבר בעולם.

cyber tech 2020 expo
מתוך האירוע. קרדיט: CyberTech

סייבר באוויר, בים וביבשה

אחת החברות שהשתתפו בכנס הייתה יצרנית מטוסי הקרב המפורסמת Lockheed Martin שדיברה בגאווה גדולה על מטוס ה-F35 שלה, על חדשנות טכנולוגית בשדה הקרב ושיתוף הפעולה בינה לבין התעשייה האווירית ולחברת אלביט (Elbit). סמנכ"לית הפיתוח העסקי של החברה, ארין מוסליי (Erin Moseley) הציגה את העתיד של שדה הקרב – העתיד המחובר ששם דגש על תקשורת לא רק בין מטוסים אלא גם בין החילות השונים. בחברת Lockheed Martin שמים דגש על יצירת תיאום ותקשורת מאובטחת בין החילות השונים, בין הטנקים שבקרקע למטוסים שבאוויר ולספינות שבים במטרה ליצור הגנה אפקטיבית ושיתוף פעולה יעיל יותר.

אחד האתגרים הגדולים הוא לאבטח את כל התקשורת הזו, אף מדינה לא הייתה רוצה שהמידע ממכשירי הקשר שלה יגיע לידי האויב ואף מדינה לא הייתה רוצה שהאויב שלה יפיל מטוסים בעזרת לוחמה אלקטרונית ועל כן האתגר של יצרנית המטוסים המפורסמת הוא הרבה יותר קריטי ומשמעותי מרבים אחרים בתחום הסייבר. יחד עם זאת, לצד ההתפתחות הטכנולוגית אחת המטרות היא גם להוזיל את עלות המטוס שעולה כיום 77.9 מיליון דולרים (לא, אין הנחות לרכישת כמות. כן, השאלה הזו עלתה במהלך הכנס). לצורך ייעול הייצור וההוזלה Lockheed Martin משתפת פעולה עם אלביט לייצור הקסדות ועם התעשייה האווירית לייצור כנפיים למטוסים, תוכנית עסקית שעתידה להוריד את מחירי מטוס הדגל של החברה.

כולם מתחילים מאפס: ראיון עם זוהר רוזנברג, סמנכ"ל ההשקעות של אלרון

חברת אלרון (Elron) היא חברת השקעות ישראלית ציבורית הנסחרת בבורסה בתל אביב, מה שמייחד אותה ביחס לחברות השקעה ישראליות אחרות רבות. בנוסף לכך, בניגוד למשקיעים רבים המחפשים חברות סטארט-אפ בשלבים יחסית מתקדמים, Elron מתמקדת דווקא בחברות סייבר בשלבי ה-Seed, כלומר בשלב מאוד מוקדם של החברה. ממבט ראשון השקעה בתחום הסייבר נראית כמו הצלחה מובטחת, בכל זאת התחום החם ביותר היום. ממבט שני אנו מגלים כי מדובר בשוק מאוד תחרותי בו תמיד קיים החשש כי חברה אחרת תפתח מוצר דומה בקצב מהיר יותר.

על מנת להבין בצורה טובה יותר את פעילותה של Elron, ראיינתי את זוהר רוזנברג, סמנכ"ל השקעות הסייבר של חברת אלרון (Elron) שכיהן בעברו כראש מערך הסייבר של צה"ל. זוהר רוזנברג הצטרף לחברת אלרון לפני כ-4 שנים, במהלך שנת 2016 במטרה לעזור ליזמים וחברות סטארט-אפ בתחילת הדרך לצמוח ולהצליח, מלהתחיל בידיים ריקות דרך גיוס של כוח אדם וחברי הנהלה עד להגעה לשוק הבין לאומי.

השאלה הראשונה ששאלתי את זוהר עסקה סביב התחרות בתחום הסייבר ובכלל בעולם ההשקעות. תמיד קיים החשש כי תאגיד גדול ומבוסס יפתח פתרון זהה לזה של סטארט-אפ בתחילת דרכו, מה שמהווה סיכון רציני לכל חברה ולכל השקעה, מהן דרכי ההתמודדות שלו בנושא הזה? זוהר רוזנברג אמר בתגובה כי זה בהחלט סיכון רציני וכי אלרון לא תשקיע בסטארט-אפ שמפתח פתרון צר, כזה שתואם רק לענן אחד או רק לפלטפורמה אחת וכדומה. יחד עם זאת, אלרון כן תבחן השקעה בחברה המפתחת פתרון טכנולוגי שרלוונטי לכמה סביבות, למשל כמה סביבות ענן.

elron cyber tech 2020 israel
העמדה של חברת אלרון והסטארט-אפים בהם היא משקיעה. צילום: עמרי בן עמי

תשובתו של זוהר הובילה בצורה מעולה גם לשאלה השנייה העוסקת במעבר לענן. ביום יום מדברים הרבה על המעבר לענן, ממשתמשים ביתיים דרך עסקים קטנים עד לתאגידי ענק. האם הסטארט-אפים בתחום שנמצאים בתחילת דרכם מתרכזים יותר בענן או שממשיכים להתמקד בסביבות On-Prem? לדברי זוהר, בשנתיים האחרונות המגמה היא בהחלט הענן. המשקיעים והיזמים כאחד רואים את הפוטנציאל העצום של הענן ואת הצורך החשוב לספק פתרונות הגנה הולמים לענן. זוהר אף הוסיף ואמר כי כיום השוק כבר מוצף בפתרונות אבטחת מידע לסביבות On-Prem. נתון מעניין נוסף שעלה בשיחה הוא סביב תחום ה-AI. מסתבר כי בינה מלאכותית היא עדיין אינה ה-Core במוצרים והפתרונות המפותחים על ידי חברות הסטארט-אפ. בינה מלאכותית כן משולבת בתוך פיצ'רים ספציפיים אך עדיין לא ברמה בה הסטארט-אפים שמים אותה במרכז ובאשר לתחום ה-Quantum Computing? אנחנו עדיין רחוקים משם.

אחת השאלות שתמיד עולה לי בראש היא הסיכוי של חברה ישראלית מול הסיכוי של חברה מארצות הברית או מאירופה. האם הסיכוי של חברת סטארט-אפ מהמערב להצליח הוא גדול יותר מזה של חברה הממוקמת בישראל? מסתבר שלא בהכרח. כמשקיע, זוהר רוזנברג עוקב אחר תחומי הסייבר וההשקעות בהדיקות ומסתבר כי ישראל היא עדיין מדינת ה-Start-Up Nation המובילה. ברחבי אירופה ובחלקים מארצות הברית לא קיימת המודעות הזו לטכנולוגיה וסטארט-אפים שקיימת בישראל. הוא המשיך ואמר כי במקומות כמו בריטניה אפילו יותר קשה לגייס כספים מאשר בישראל, מה שאפילו מעניק לישראל יתרון בחלק מן המקרים.

Sixgill ו-Kindite

Sixgill ו-Kindite הן שתיים מן החברות בהן משקיעה אלרון והשתיים הציגו בכנס CyberTech כחלק מן העמדה של חברת אלרון. בניגוד לרוב חברות הסייבר, Sixgill מתמקדת בניטור ומניעה של מתקפות סייבר ופרצות אבטחה תוך הכנת תיעדוף טיפול באיומים לעסקים המוגבלים במשאבים או חוקרי סייבר. בעזרת כלים טכנולוגיים מתקדמים שחלקם מבוססים על בינה מלאכותית סורקת Sixgill את רשת האינטרנט, את ה-Dark Web ורשתות חברתיות כמו Discord, Facebook, Twitter ועוד במטרה לאתר איומי סייבר מראש ולהתריע על כך לחברות השונות. בשיטה זו מסוגלת Sixgill לתת הערכה איכותית יותר לרמת סיכון של פרצות CVE בהתבסס על כוונות השימוש ואופן השימוש בהן. את כל המידע ניתן לחלץ בצורה מאוד קלה עם ממשק משתמש מאוד פשוט שמסוגל אפילו לתת הצעות להתמודדות עם איומים עתידיים כאלו ואחרים.

Kindite השיקה לפני ימים בודדים את גרסת ה-Beta למוצר שלה שמתמקד בהצפנת המידע העובר בין הענן ללקוח או בין הענן לחברה. כיום, מפתחות ההצפנה צריכים להימצא בענן וכך במקרה של פריצה הפורץ מקבל גם את מפתח ההצפנה ובכך מצליח להשיג את המידע של החברה בצורה יחסית קלה. הפתרון של Kindite מאפשר שמירת מפתח הצפנה בכל סביבה בטוחה אחרת שהמשתמש יבחר, בין אם זה על אחד המחשבים במשרד, על ענן אחר ועוד. Kindite מאפשרת גם שמירה ועיבוד של מידע מאובטח והודות לפיתוחים שלה, ה-Latency די נמוך בפענוח המידע, כך לפחות לדבריהם. בשימוש בטכנולוגיה של Kindite כאשר מידע דולף מן השרת הוא דולף מוצפן וללא מפתח הצפנה מה ששומר עליו מאובטח גם לאחר שדלף לרשת.

סיכום

CyberTech הוא אחד מאירועי הסייבר הגדולים ביותר בישראל. הכנס מהווה דוגמה חיה למימדים העצומים של תחום הסייבר בישראל ובעולם. יחד עם זאת, CyberTech ממחיש גם את האיומים הרציניים והמסובכים העומדים בפנינו בעידן הטכנולוגי. מדהים לראות כל כך הרבה חברות ישראליות וחברות מחו"ל במקום אחד ועוד יותר מדהים לראות שכל חברה מגיעה עם מוצר ייחודי משלה שנותן מענה לתחום ייחודי ובדרך ייחודית – מי היה מאמין לפני כעשור שתחום הסייבר יגיע למימדים הללו.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן