fbpx

כנס ההשקעות GoforIsrael התקיים בתל אביב

כנס ההשקעות הבינלאומי GoforIsrael התקיים במלון הילטון ת"א בנוכחות מעל 700 משקיעים, יזמים ונציגי תאגידים גלובליים מאירופה, סין וארה"ב. הכנס עמד בסימן 20 שנה לקרן קטליסט הישראלית שמארגנת מדי שנה את הכנס יחד עם בית ההשקעות קוקירמן.

אדוארד קוקירמן, שותף מנהל בקרן קטליסט ויו"ר קוקירמן בית השקעות התל-אביבי, ציין שאחרי שני עשורים לקיום הכנס, ועוד שני כנסי GoforIsrael שהתקיימו השנה בלבד, בשוויץ ובסין, "אנחנו תמיד חוזרים לישראל. ישראל כיום היא מרכז הון סיכון גלובלי, אשר מייצרת חדי קרן ושניה בגודלה אחרי ארה"ב, עם גיוסי שיא של כל הזמנים. סכום הגיוסים עומד על כ- 6.5 מיליארד $. ב-2018, מספר 2 בלבד אחרי ארה"ב, ועם שווי אקזיטים של כ- 15 מיליארד $ במחצית הראשונה של 2019.

"במשך שני עשורים קטליסט פועלת לסייע לחברות ישראליות חדשניות להפוך למובילות גלובליות", אמר קוקירמן, כאשר 2019 היא אבן דרך משמעותית עבור הקרן עם הנפקתה של חברת תופין טכנולוגיות (שקטליסט היתה הקרן הראשונה שהשקיעה בה) בבורסה בניו יורק. תופין נסחרת היום בשווי שוק מעל 500 מליון $.

"אחרי האקזיט הנהדר של מובילאיי, שקרן קטליסט היתה הקרן היחידה והראשונה שהשקיעה בה", אמר אדוארד, "המשכנו במקביל לעבוד עם משקיעים מאירופה וסין – במגוון סקטורים שונים: מדיה ואינטרנט, תחבורה חכמה, אנרגיה, מדעי החיים ועוד. בנוסף, פתחנו השנה משרד במינכן חוץ מהמשרדים בשוויץ, צרפת, אנגליה, איטליה ופולין".

מתוך הכנס. קרדיט: דרור סיתהכל

את פרס GoforIsrael למדעי החיים קיבל ד"ר ג'ונתן ג'אביט – מנכ"ל הסטארטאפ הרפואי NeuroRX, שפיתח תרופה לטיפול בדיכאון ואובדנות, כמו גם הפרעת דחק פוסט טראומטית. החברה קיבלה לאחרונה השקעה של כ – 40 מיליון דולר.

קוקירמן הודה ליו"ר הכנס, רוני צ'אן איל ההון והפילנטרופ הסיני (מהונג קונג), יו"ר חברת הנדל"ן Hanglung Properties ונשיא קרן Morningside  שעמד לצד קטליסט וקוקירמן כשותף נאמן לפעילות של  חדשנות ישראלית סין. צ'אן גם מילא תפקיד מרכזי במיתוג מחדש של הארוע מ-goforEurope (שהתמקד בעבר במשקיעים מאירופה) ל-GoforIsrael שכולל דגש חזק גם על סין.

לדברי רוני צ'אן: " לפני 8 שנים, בפעם הראשונה שהייתי בכנס ושכנעתי את אדוארד לקיים מושב אחד בנושא סין, כמעט לא ראיתי כאן סינים. היום נכנסתי לכנס ואני שואל: "האם אני בסין?' לאחר 8 שנים, הבאתי לישראל 9 קבוצות של משקיעים מבכירי המנהלים וראשי העולם העסקי באסיה,  40% מהם הגיעו מסין, השאר מארצות  באסיה. עם זאת, העולם השתנה הרבה ב- 8 שנים והאסטרטגיה שצריך כאן היום לגבי סין צריכה להשתנות לטובת כולם בשנים הבאות.

הוא שיתף מתובנותיו על בסיס שנים בהן היה מעורב בגיוסי הון בסיליקון-ואלי ובסין: כשמסתכלים על ענקיות הטכנולוגיה האמריקאיות, פייסבוק, גוגל, ואחרות, הן משתמשות בכמויות גדולות מאוד של מהנדסים לצורכי פיתוח. לעומתן, כשמסתכלים על הענקיות הסיניות כמו עליבאבא, באידו, טנסנט , כולם שם מתנהגים כאילו הם עדיין יזמים. רבים מהם עובדים עדיין 24/7, ישנים במשרד… לכן אסור לזלזל ביכולות הטכנולוגיות של סין. החברות הגדולות הסיניות ממשיכות לחדש ועושות זאת היטב. אני ממליץ לחברינו הישראלים ללכת לסין, אפילו לחודש חודשיים, ללמוד על המוצרים, על השוק, מקרוב.

גם שנגיאן פן, שותפה מנהלת בקרן Catalyst CEL, המשותפת ל- China Everbright הסינית וקטליסט הישראלית,  חיזקה את דבריו ואמרה שיש כיום בסין חברות עם טכנולוגיה עמוקה שצומחות וגדלות, וסין הופכת לכלכלה מבוססת הייטק, עצמאית. סין פתוחה יותר, וצמאה יותר לרכוש ידע שיביא טכנולוגיה למדינה, "אנחנו מאוד גמישים באופן שיתוף הפעולה עם שותפים זרים, יש דרכים רבות ושונות לשתף פעולה."

"קוקירמן וקטליסט היא חברה ישראלית שבאמת בנתה תשתית אמיתית להשקעות מסין, מנכ"ל בית ההשקעות קוקירמן, חגי רביד, הלך לגור בשנגחאי 3 שנים. כיום, לא רק קרנות השקעות אלא גם חברות ישראליות אחרות יכולות ליהנות מהיחסים שאדוארד וצוותו בנו באזור זה של העולם", ציין צ'אן.

בפאנל מיזוגים והשקעות (M&A) שהנחה חגי רביד, מנכ"ל קוקירמן בית השקעות, קיימו המשתתפים דיון על עתיד ההשקעות מסין, במיוחד על רקע הירידה בכמות ההשקעות מסין כיום. רוב המשתתפים היו אופטימיים וציינו כי מבט קדימה נראה יותר ויותר השקעות סיניות בישראל.  עומר בן צבי, שותף במשרד שיבולת ציין: "ב-15 השנים האחרונות עם משקיעים סינים, ראינו בהתחלה רק חברות סיניות שניסו להשקיע בסטארטאפים בשלבי סיד , השקעות קטנות. היום רואים השקעות גדולות יותר. לדוגמא, ההשקעה ב-Innoviz של כ-117 מליון $ של משקיע סיני שייצג משרדנו. התאבון הולך וגדל עם הזמן. מלחמת הסחר ארה"ב סין – זה דבר שלא רק משפיע על האטת  אוירת המיזוגים והרכישות, אלא יש לו אפקט של הגברת שיתופי הפעולה סין -ישראל . כשהסינים נחסמים בארה"ב הם מגיעים לישראל."

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן