fbpx

אינטל חושפת: האם זהו שבב הבינה המלאכותית שייגבור על אנבידיה?

לקראת כנס AI-week אשר ייערך בשבוע הבא באוניברסיטת תל אביב, אינטל (Intel) חשפה הלילה בסן פרנסיסקו מידע אודות מוצרים חדשים שהיא מפתחת עבור תחום הבינה המלאכותית ולא היססה לעקוץ את המתחרה העיקרית, אנבידיה (Nvidia). "מאיץ הבינה המלאכותית של אינטל גובר על Nvidia T4 ו-V100, ומראה ביצועים טובים יותר עבור כל ואט", מסבירים באינטל.

בשנים האחרונות מתחוללים קרבות גדולים בין אינטל לאנבידיה בכל הקשור לביצועים של מעבדי הבינה מלאכותית שהשתיים מציעות לשוק. אינטל מסבירה כי במבחן MLPerf שערכה, הנועד לבדוק ביצועים במגוון משימות Machine Learning, עולה כי מאיץ הבינה המלאכותית של אינטל, NNP-I, למשימות הסקה (Inference), שהפיתוח שלו הובל מהארץ לצד קבוצות פיתוח אחרות של אינטל בעולם, עולה בביצועים שלו על כל מאיץ AI מסחרי אחר, ומראה פי 2 עד פי 6 ביצועים לוואט על פני המתחרים

"כפי שמראים ביצועי מבחן ה-MLPerf – מעבדי הבינה המלאכותית של אינטל, גוברים בביצועים שלהם על כל מוצר מתחרה. ואנחנו מאמינים שהביצועים ימשיכו להיות טובים יותר עם ההשקה", מסביר נאבין ראו, מנהל קבוצת הבינה המלאכותית של אינטל העולמית. לדברי ראו, מעבדי הבינה המלאכותית יושקו מסחרית ב-2020 ובשלב זה נמצאים עדיין בבדיקות אצל לקוחות מובילים כמו פייסבוק. מישה סמיליינסקי, מנהל פיתוח מערכות בינה מלאכותית משותפות בפייסבוק, שעושה שימוש במאיץ ה-AI שפיתוחו הובל מישראל, אומר "אנחנו נרגשים לעבוד עם אינטל על פתרון AI יעיל יותר". 

אורן גרשון, מנהל קבוצת הפיתוח של בינה מלאכותית בישראל, אומר "חשפנו בסן פרנסיסקו לעולם כולו את מוצר ה-AI שעליו עבדנו בשלוש השנים האחרונות. לא רק אנחנו מתרגשים – גם הלקוחות היו על הבמה לדבר בשבחו של המוצר. הדגמנו לראשונה מערכת עובדת עם 32 כרטיסים של NNP-I בשרת בגודל 1U, זה יאפשר לבנות מערכות יעילות בצפיפות של פי 4 מהמתחרים". באינטל מציינים כי השבב יודע לעבד 3,600 חישובי Inference של תמונות לכל שניה במודל ResNest50. לטענת אינטל התוצאה הופכת את מעבד הבינה המלאכותית לטוב מסוגו. 

אינטל מבהירה כי תחום ה-AI הופך להיות יותר ויותר מרכזי עבור החברה מבחינה עסקית, וכי היקף הכנסות ממוצרי AI יצר מעל ל-3.5 מיליארד דולר הכנסות במהלך 2019. חברת המחקר IDC מעריכה שקצב גידול ה-Data יגדל פי 10 בתוך 5 שנים, כאשר 70% ממנו ייווצר בצד המכשירים (המחשב/סמארטפון/רכב אוטונומי, מה שמכונה בשפה המקצועית The Edge). רק מחצית ממנו יעבור לעננים ציבוריים. 

intel nnp-i resnet50 benchmark
מבחן ביצועים שנערך על ידי אינטל ב-Resnet50. קרדיט: יח"צ

כדי לתמוך בכך, אינטל משיקה מוצר חדש בשם Keem Bay שמיועד לצרכנים ושאינו מפותח בישראל. מדובר במעגל על שבב (Soc – System on a chip), שייכנס למצלמות, או מערכות שעושות שימוש בישומים חכמים לתעשייה, ביטחון ובריאות. מדובר במוצר קטן מאוד, המאפשר ניתוחי למידה עמוקה. המטרה היא ליצור מוצרי AI קטנים מאוד, שיכולים להיכנס לכמה שיותר מקומות שבעבר לא עשו שימוש במחשוב ובדאטה. אינטל מציינת כי Keem Bay, המוצר החדש ל-AI למכשירים קטנים, יושק במחצית הראשונה של 2020, והביצועים, שלו יהיו פי 10 ומעלה לעומת הדור הקודם, ופי 4 ומעלה לעומת המוצר המתחרה של אנבידיה – Nvidia TX2. 

אינטל תרחיב על ההכרזות החדשות במסגרת AI-week שיתקיים לראשונה על ידי אוניברסיטת תל אביב, בשיתוף אינטל ורשות החדשנות, בשבוע הבא. נכון להיום אינטל ישראל היא קבוצת הפיתוח הגדולה בהייטק הישראלי לתחום ה-AI, עם קבוצות עסקיות מגוונות שעוסקות בנושא, משלב החומרה ועד פתרונות תוכנה מבוססי AI, יחד עם קבוצת ה-AI של מובילאי, שעוסקת בפיתוח הרכב האוטונומי. מדובר במאות עובדים.

ההכרזות של אינטל מעמידות את אנבידיה בסיטואציה לא פשוטה. אנבידיה, שבשנים האחרונות הובילה את שוק הבינה המלאכותית ברמת שבבי העיבוד עומד כעת בפני אתגר של ממש מצד אינטל, כזה שאולי אפילו לא ציפתה לו. כאמור, במהלך שנת 2020 אינטל מתכננת להשיק לא מעט שבבי עיבוד הקשורים לתחום הבינה המלאכותית מה שיעצים את התחרות שבין שתי ענקיות השבבים והבינה המלאכותית ויחד עם זאת צפוי לתת קפיצה משמעותית בכל הקשור ליכולות פיתוח AI.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן