fbpx

אינטל משיקה מוצר ראשון וכחול לבן לבינה מלאכותית

לאחר שהשקיעה במספר חברות סטארט-אפ ישראליות מתחום ה-AI, בהן חברת השבבים Habana Labs שגייסה 75 מיליון דולר, נוירובלייד שגייסה 23 מיליון דולר, אינטל חושפת בעצמה מוצר ראשון לתחום הבינה המלאכותית, פרי פיתוח של המרכז החיפאי שלה ובשיתוף פעולה עם עם קבוצת C2DG הישראלית שאחראית לפיתוח ליבות במעבדי אינטל. 

המוצר הראשון, המכונה Intel Nervana NNP-I או בשמו האינטלי Springhill, מיועד עבור מרכזי מחשוב גדולים, להסקת מסקנות של מחשבים (Inference). פייסבוק (Facebook) כבר הודיעה כי החלה להשתמש במוצר. תחום החומרה בבינה המלאכותית מערב כיום את השחקניות הגדולות ביותר בזירת הטכנולוגיה, בהן אינטל, אנבידיה, קוואלקום, גוגל, וכמובן חברות סטארט-אפ, בהן כמה ישראליות בולטות. 

החברות שמפתחות מעבדים ייעודיים עושים זאת עבור שני שימושים עיקריים: אימון (Training), ללמד מחשב דבר חדש, והסקת מסקנות (Inference) , ללמד מחשב להגיע לתובנות בעלות ערך. המוצר הראשון הוא צ'יפ, כרטיס האצה לחומרה, שאינטל פיתחה במרכז הפיתוח בחיפה, שמיועד לטפל בעומסי עבודה גדולים וישומי AI מורכבים, עבור תחום ה-Inference.

intel nervana nnp-t develop team
צוות הפיתוח. קרדיט: דוברות אינטל

"על מנת להגיע למצב עתידי של 'AI בכל מקום', אנו חייבים להתמודד עם כמויות הנתונים העצומות שנוצרות ולוודא שארגונים מצוידים במה שצריך כדי לעשות שימוש יעיל בנתונים, לעבד אותם במקום שבו הם נאספים, במועד ההגיוני לעיבוד ולנצל את התובנות באופן חכם. המחשבים של הם זקוקים להאצה עבור יישומי AI מורכבים", אמר נייבין ראו, סגן נשיא של אינטל ומנהל כללי של קבוצת מוצרי הבינה המלאכותית.

הצ'יפ החדש של אינטל מבוסס על ארכיטקטורת Ice Lake המיוצרת על גבי טכנולוגיית 10 ננומטר. הייחודיות של הצ'יפ החדש של החברה היא היכולת להתמודד עם עומסי עבודה גבוהים תוך שימוש מועט באנרגיה (הספק חשמל). הוא מסוגל לטפל בלא פחות מאשר 3,600 תמונות בשניה והכל בהספק של 10 ואט בלבד.  חשיפת המוצר נעשית היום (ג') בכנס Hot Chips בסיליקון ואלי. 

אינטל מציינת כי צ'יפ החומרה החדשה יסייע למעבדי Intel Xeon שנמצאים בארגונים גדולים. "עבור חברות רבות, מעבדי Intel Xeon מסוגלים לבצע חישובים מסובכים. כככל שעולה הצורך בחישובים מסובכים בתחום ה-AI, כך יש צורך בפתרונות נוספים שיצטרפו ל- Intel Xeon ויסייעו האצת החישובים", מסבירים באינטל.

החשיבות של נושא ה-Inference היא רבה במיוחד אך לא תמיד מקבלת את הדגש הראוי. תהליך ה-Inference הוא בסופו של דבר התהליך בו לוקחים את הבינה המלאכותית המלומדת ומשתמשים בה למשימות מגוונת, בין אם זה זיהוי אובייקט בתמונה, המרת טקסט לדיבור, דיבור לטקסט ועוד. השבב החדש והמתקדם של אינטל נותן פתרון בדיוק לתחום הזה שכן לפי דבריה של אינטל הוא מסוגל לטפל בלא פחות מ-3,600 תמונות בשניה עם צריכה של 10W בלבד.

לשם ההשוואה, כרטיס המסך שלי במחשב האישי צורך הרבה יותר חשמל מ-10W וטיפול בתמונה אחת על רשת בינה מלאכותית יחסית פשוטה לוקחת לו כ-10 עד 15 שניות. מדובר בהישג מהפכני בעבור חברת אינטל שמקדם את העולם באופן משמעותי קדימה בעידן ה-Data והבינה המלאכותית. ההטמעה של Nervana NNP-I בקרב ספקיות שרותי ענן ברחבי העולם תאפשר לארגונים רבים להטמיע מנגנוני בינה מלאכותית מסוגים שונים על גבי הענן מבלי לדאוג לצורך בחומרה חזקה יותר ובביצועים רבים יותר.

לא מזמן הכנתי כתבה מקיפה בתחום המעבדים ובסופה אף התייחסתי גם לעתיד של תחום המעבדים והטכנולוגיה בכלל. באותה הכתבה אינטל סיפרה לנו כי יש לה תוכניות רבות בכל הקשור לבינה מלאכותית ונראה שהפיתוחים המגוונים של החברה מתחילים להגיע אל השוק במטרה לקרב אותנו צעד אחד קדימה לעולם מבוסס בינה מלאכותית.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן