fbpx

הדלפה: Threadripper 3 בדרך יחד עם צ'יפסט חדש ומסתורי לשוק המיינסטרים

בחודשים האחרונים עלו לא מעט השערות לגבי גורלם של מעבדי ה-Threadripper, מעבדי ה-HEDT של AMD שכן הם לא הופיעו במצגות ומפות הדרכים האחרונות של AMD ואף לא הוזכרו במהלך ההשקה של ארכיטקטורת Zen2.

בתקופה האחרונה מתחילות לצוץ עדויות שמנבאות אחרת, המדליפים ומשתמשים רבים בפורום הפופולרי Reddit מדברים כאחד על Threadripper2, על השקה מאוחרת לקראת סוף שנת 2019 ועל כמות ליבות גדולה מאי פעם. מעבדי Zen2 הופכים את עולם ה-HEDT ללא רלוונטי עבור משתמשים רבים שכעת יכולים לרכוש מעבד ולוח אם מסדרות המיינסטרים ועדיין ליהנות מכמות גדולה של ליבות ואפילו כמות עצומה של זיכרון RAM הודות להתפתחות טכנולוגית של שבבי ה-RAM.

הדבר הופך את Threadripper 3 למסתורי ביותר, שכן מעבדי 12 ליבות כבר קיימים בשוק ומעבד בעל 16 ליבות (Ryzen 9 3950X) יגיע לשוק בעוד כחודש מרגע כתיבת הכתבה. על מנת שפלטפורמת Threadripper 3 תיהיה רלוונטית AMD תצטרך לשחרר לשוק מעבדים עם הרבה יותר ליבות מבעבר שכן אפילו מעבדים בעלי 10 ליבות לא יהיו יותר מידי אטרקטיביים לרוב המשתמשים ויחד עם זאת במידה וכמות הליבות תיהיה גדולה מידי ליצרניות לוחות האם יהיה אתגר לא קטן בפיתוח לוחות אם חדשים שלא לדבר על ההתאמה של אלו הקיימים.

מתוך אתר HWiNFO.

ההדלפה החדשה שמגיעה אלינו ישירות מן האתר של תוכנת HWiNFO המנטרת נתונים רבים ומגוונים אודות חומרת המחשב בזמן אמת חושפת מספר דברים מעניינים, הראשון שבהם הוא ה-Asus ROG Zenith II, דור ההמשך של ה-ROG Zenith הראשון שיצא לשוק אי שם בשנת 2017. פיתוחו של ה-Zenith II והוספת התמיכה בתוכנות כדוגמת HWiNFO מעידה על פיתוח בשלבים מתקדמים, מה שמאשר הכרזה קרובה של AMD שתלווה גם בשורה של לוחות אם חדשים עם VRM איכותי מאי פעם.

בשלב זה לא הצלחנו להשיג פרטים נוספים אודות Threadripper 3 או לחילופין אודות לוחות האם החדשים אך אנחנו נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות, ההדלפות והרמזים שלאט לאט מתחילים לצוץ ברשת.

X570

עוד נצפה בהדלפה צ'יפסט (Chipset) חדש לגמרי וגם הוא ככל הנראה שייך ל-AMD. מדובר ב-X590 שלפי הדגם שלו צפוי להיות צ'יפסט פרמיום, אחד מתקדם יותר מאשר ה-X570. בעבר היו השערות כי ה-X570 יגיע עם תמיכה ב-PCIe 3.0 ואילו צ'יפסט מתקדם יותר יכלול תמיכה ב-PCIe 4.0 אך הדבר התברר כלא נכון יחד עם ההשקה של ה-X570 לפני מספר שבועות.

כרגע אנחנו יכולים להעלות אך ורק השערות אודות ייעודו של ה-X590 והאמת, קשה לנו למצוא ייעוד מתאים. יש אשר יגידו כי מדובר בצ'יפסט פרמיום שישווק לצד ה-X570 אך יש לזכור כי המחירים של לוחות האם המבוססים X570 גבוה מאוד וכי לוחות אם יקרים יותר מאלו לא ממש יצליחו בשוק. השערה אפשרית נוספת היא סוג של Refresh ל-X570 אשר לא יתחמם הרבה אך גם כאן מדובר במהלך לא ממש הגיוני שכן X570 הושק ממש לא מזמן ולהחליף אותו בשלב כה מוקדם תיהיה טעות חמורה מצד AMD.

אפשרות נוספת ולא ממש סבירה היא שה-X590 הוא יורשו של ה-X399, צ'יפסט ה-HEDT של AMD. הדבר יכול להסביר מדוע ה-X570 כלול בתמונה באותה השורה יחד עם לוח אם לפלטפורמת Threadripper אך יחד עם זאת מדובר בשם שונה מהנהוג לצ'יפסט HEDT שכן שמותיהם מסתיימים בדרך כלל במספר 99 ולכן הסבירות הגבוהה ביותר היא כי מדובר בצ'יפסט לשוק המיינסטרים.

גם במקרה הזה המידע עדיין מעורפל אך באותה העת הוא מרמז לנו שהתוכניות של AMD לשנה הזו לא הסתיימו וכי יש לה עוד מספר קלפים מתחת לשרוול שאנחנו מניחים שהיא תחשוף לקראת השקת המעבדים הבאה של אינטל שצפויה אי שם בחודש אוקטובר השנה (2019).

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן