fbpx

מהכונן לענן: מהי מהפכת העננים הדיגיטליים?

עד לפני מספר שנים, העננים יכלו לאחסן רק טיפות של מים, הם לא היו זמינים בכל מקום וכדי להגיע אליהם היינו צריכים לשבת במטוס או לחכות לערפל או לגשם. יחד עם זאת, עם השנים הפכו העננים לאחד הנושאים המרכזיים ביותר בעולם המחשוב.

בשנים האחרונות המגמה משתנה. הענן הפך מאובייקט המסוגל לאחסן מים בלבד לאחד המסוגל לעשות מגוון עצום של פעולות. בשנים האחרונות אנחנו רואים יותר ויותר שימוש בענן בקרב כל המגזרים ובמגוון רחב של שימושים, החל מגיבוי שיחות Whatsapp ותמונות ועד לשימוש בענן למטרות מחקר ופיתוח בתאגידים גדולים ובמוסדות אקדמיים.

מצד אחד, הענן קיים בכל מקום ונמצא בשימוש בקרב מרבית האנשים, גם הם לא ממש מודעים לכך אך מצד שני מאחורי הענן יש המון שאלות. מהו בדיוק הענן? מה כל כך מיוחד בו ולמה הוא מגיע דווקא עכשיו? מה אפשר לעשות בענן? מה היתרונות והחסרונות ואילו חברות בכלל מציעות אחסון או שירותים כלשהם על גבי הענן? איך הענן משתלב במהפכה הדיגיטלית? שאלות כאלו ועוד רבות אחרות נשאלות מידי יום ברחבי העולם ובמאמר הזה אני ננסה לענות על חלקן.

מהו ענן

הענן הוא מחשב או יותר נכון חוות שרתים שבדיוק כמו הענן שנמצא בשמים אותם המחשבים או חוות השרתים מרוחקות מאיתנו. כל המחשבים הרבים המרכיבים את הענן מריצים את מגוון השירותים הרחב שלו. כל ספקית שירותי ענן מציעה מגוון רחב של שירותים, מאחסון וגיבוי קבצים עד ליכולות מחשוב למטרות מחקר ופיתוח.

הענן נועד לאפשר לנו גישה למידע ולכוח עיבוד רב בכל עת, בכל מקום ומכל מכשיר כל עוד קיים חיבור לרשת האינטרנט. הענן מסוגל להחליף הרבה מאוד מחשבים, תהליכים וכונני גיבוי הנמצאים בבית, במשרדי החברה או במושג המקצועי – On-Premise. אחד היתרונות הבולטים של הענן הוא שכל עבודות התחזוקה והשדרוג מתבצעות על ידי ספקית שירותי הענן. לקוחות הענן לא צריכים לדאוג לשדרוגי חומרה ידניים או תחזוקת חומרה – חברת הענן תעשה את זה. המשתמשים אף יכולים לבחור בקליק את מפרט השרת שאותו הם רוצים.

הענן במגזר הפרטי

phone cloud
מכשיר טלפון המחובר לענן

הענן פוגש אותנו, המשתמשים הפרטיים הרבה יותר פעמים ממה שאנחנו חושבים על זה. אנחנו מניחים שלרוב האנשים שקוראים את הכתבה יש חשבון אימייל של Google – חשבון Gmail. עם כל חשבון Gmail מגיע עם ה-Drive, שהוא הענן של Google למשתמש הביתי. Drive משמש לאחסון מידע מכל הסוגים, תוכנות, מסמכים, קטעי קוד, קבצים, סיסמאות ועוד. הענן של גוגל מכיל גם שירותים נוספים כמו ה-Google Calendar, Google Docs, Google Sheets והרשימה עוד ארוכה.

אחד השימושים הנפוצים ביותר של Google Drive הוא גיבוי שיחות ה-Whatsapp ולאחר ההסכם האחרון שנחתם בין Whatsapp ל-Google, גיבוי הצ'אטים לא לוקח חלק ממכסת האחסון החינמית ש-Google מציעה (15GB). הגיבויים של Whatsapp מתבצעים על בסיס קבוע ומאחורי הקלעים, הם זמינים בכל מקום, בכל מכשיר ובכל עת והם לא מצריכים קנייה של כונני אחסון נוספים.

אנחנו לא השתמשנו בדיסק און קי או כונן קשיח חיצוני לאחסון וגיבוי של מידע כבר הרבה שנים. בעזרת Drive אנחנו מעביר כיום מידע רב בין המכשירים השונים והחלק הכי טוב הוא שאין צורך לדאוג שהכונן ייהרס ויחד איתו גם המידע כי גוגל עושה את התחזוקה, הניטורים והגיבויים כדי לוודא שהמידע של הלקוחות שלה שמור ומאובטח.

הענן במגזר העסקי

Cloud computing services
מגוון השירותים שיש לענן להציע.

במקרה של המגזר העסקי, כל סוגי העסקים יכולים להרוויח בצורה משמעותית מן השימוש בענן שכן מעבר לאחסון המידע הענן מסוגל לעשות הרבה יותר מאחסון מידע. הענן מסוגל להציע שירותי מחשוב עוצמתיים במיוחד. במקום שחברות ותאגידים יצטרכו להחזיק ולתחזק שרתים ומחשבים עתירי ביצועים, ספקית שירותי הענן תעשה את זה. ספקית שירותי הענן תדאג לשמור על השרתים מעודכנים ומתוחזקים ברמת החומרה והתוכנה לשמירה על ביצועים אופטימליים ואמינים.

דמיינו לכם עסק המחזיק 50 עובדים ולכל אחד מחשב עם התוכנות של העסק כאשר מעל כל המחשבים קיים שרת מרכזי השומר מידע. את כל המחשבים והשרת העסק יצטרך לגבות באופן תמידי, לבצע המון עבודות תחזוקה לחומרה ולתוכנה – מדובר בעלויות גבוהות במיוחד וזה מבלי לכלול את עלויות החשמל, בעיקר אלו של השרת.

בעבודה בענן, כל כוח המחשוב נמצא בידיים של ספקית שירותי הענן, הרחק ממשרדי החברה. ספקית הענן משלמת את הוצאות התחזוקה, החשמל וכו', עושה את התחזוקה, הגיבויים והעדכונים ואילו העסק עצמו צריך להחזיק רק מחשבים פשוטים דרכם הוא יוכל לגשת לענן.

למעשה, במעבר לענן עובדי העסק יוכלו ויצטרכו להתרכז אך ורק בעבודה שלהם מבלי לדאוג לכל ה -"מסביב", כלומר מבלי לדאוג לתחזוקה, לעדכונים, לשדרוגים, לתמיכה טכנית, לאבטחה ועוד. את כל המשימות האלו תעשה ספקית שירותי הענן.

חברות בולטות בתחום הענן

Cloud and servers
חוות שרתים.

בתחום הענן, כמו בכל תחום ישנן חברות שבולטות יותר וכאלו שפחות. במקרה של הענן, הוא כולל בתוכו אוסף ענק של תחומים. תקשורת ורשתות, יכולות מחשוב ועיבוד עבור Cloud Computing, בניית חוות שרתים ויצירת תשתיות ענן ועוד. בחלק הזה של הכתבה נדבר בעיקר על ספקיות שירותי הענן הגדולות, על תחום הרשתות ועל היחס של מספר חברות גדולות בעולם לתחום העננים.

נתחיל מספקיות שירותי הענן הנקראות גם Cloud Service Providers או בשם המקוצר – CSP. נכון להיום קיימות בעולם מספר ספקיות שירותי הענן, את הראשונה כבר הזכרתי למעלה והיא Google. בנוסף ל-Google קיימות עוד מספר חברות המציעות שירותים למגזר הפרטי והעסקי כאשר הבולטות ביותר כיום הן: AWS, Oracle, IBM ו-Microsoft.

חמשת החברות הללו מציעות מגוון עצום של שירותים בעבור המשתמש הביתי, בעבור מפתחים, בעבור עסקים, סטארט-אפים ועוד. לכל CSP יש יתרונות וחסרונות ולכל אחת יש מוצרים ופלטפורמות שייחודיים לה. בתחום הבינה המלאכותית למשל, AWS מציעה כלי שנקרא Sage Maker ואילו Microsoft מציעה כלי שונה לחלוטין שנקרא Azure ML Studio וכמובן שגם לספקיות שירותי הענן האחרות יש כלים אחרים בעבור מחקר ופיתוח בינה מלאכותית וזו רק דוגמה קטנה אך על גבי הענן אפשר להריץ גם מערכות CRM, אתרים, מערכות אנליטיקה לניתוח מידע והרשימה עוד ארוכה.

ספקית שירותי הענן הבולטת ביותר כיום היא AWS ויש האומרים כי על גבי השרתים שלה נשען רוב האינטרנט. Netflix למשל, זהו שירות פופולרי בכל רחבי העולם הנמצא בשרתים של AWS, דוגמאות נוספות הן NASA, Samaung, Adobe, Airbnb, Gett, Lockheed Martin, Spotify והרשימה עוד ארוכה מאוד. מאות של חברות ותאגידים גדולים המספקים לנו שירות מידי יום מתארחים על גבי השרתים של AWS המפוזרים בכל רחבי העולם. אם יום אחד כל השרתים של AWS בכל העולם יפסיקו לעבוד עקב תקלה, סביר להניח שחלק גדול מהאינטרנט "יעלם".

בתחום הרשתות ישנה חברה אחת בולטת, Mellanox שנכון להיום מניעה את רוב מחשבי העל בעולם. במהלך הכתבה הזכרתי מספר פעמים את הצורך של החיבור לרשת אינטרנט אך דיברתי עליו בהקשר של הלקוח ומשתמש הקצה. בצד של השרת מעבר לדרישה לחיבור תקין לאינטרנט, תשתית האינטרנט צריכה להיות מסוגלת להעביר כמויות עצומות של מידע בכל רגע נתון על מנת להצליח לעמוד בבקשות המגיעות מכל רחבי העולם. המוצרים של Mellanox מסוגלים ליצור תשתיות ענן חזקות ויציבות המסוגלות להתמודד עם כמויות עצומות של מידע ולנהל חוות שרתים עצומות וגדולות במיוחד.

שלוש חברות נוספות שכולם בוודאי מכירים הן Intel, Nvidia ו-AMD. שלושת החברות הללו מייצרות רכיבי חומרה לחישובים ועיבודי מידע וחלקן גם פתרונות תוכנה. שלושת היצרניות הללו זיהוי גם הן את המגמה ההולכת וגוברת של המעבר לענן לצד היתרונות הרבים שלו והן משקיעות לא מעט משאבים ביצירת מוצרים העונים לצרכים של משתמשי הענן. Nvidia למשל, יצרה את ה-NGC, את DIGITS ואפילו מציעה שרתים משלה למכירה בעבור ספקיות שירותי הענן.

לעומתה, אינטל ו-AMD מתמקדות בעיקר בחומרה, והתחרות ביניהן בתחום השרתים חזקה מאי פעם. שתי החברות מעוניינות בחוזי ענק ולהפעיל כמה שיותר חוות שרתים ועננים ועל כן כל אחת מהן מפתחת בקצב גבוה מעבדים עוצמתיים ויחד עם זאת משתלמים בעבור ספקיות שירותי הענן הקיימות כיום. באחרונה, Google הכריזה כי היא תשתמש במעבדיה של AMD לפרוייקט Stadia – הדור הבא של גיימינג שיבוסס על גבי הענן של Google.

העננים בעוד 10 שנים

קשה לומר מה יקרה בעתיד, בעיקר בעולם של המחשבים והטכנולוגיה אך ישנם כמה דברים בטוחים וביניהם המקום של הענן בעולם. זו לא הפעם הראשונה שאני אומר כי העתיד הולך להיות מעונן ואני בטוח בזה במאת האחוזים. רבים מדברים על כך שבעתיד 100% מעבודות המחשוב ביניהן גם הגיימינג יהיו על הענן. אני בהחלט מסכים ורואה את זה קורה, בעתיד הלא יותר מידי רחוק המחשבים הביתיים יהיו פשוטים יותר וחלשים יותר אך השרתים והעננים יהיו חזקים מאי פעם.

בעתיד כבר לא נצטרך לדאוג לשדרוג קבוע של המחשבים ולרדיפה אחרי חומרה חדשה וחזקה יותר – ספקיות שירותי הענן ידאגו לחומרה עדכנית על גבי השרתים שלהן והן כמובן ידאגו גם לתחזוקה השוטפת תוך שמירה על ביצועים אופטימליים בעבור כל המשתמשים.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן