fbpx

מעבד ה-Ryzen 5 3400G במבחן ביצועים ראשון

אחת הקטגוריות בהן מובילה AMD בתחום המעבדים הוא המעבדים משולבי כרטיסי מסך שבמקרה של AMD נקראים גם APU. מאז חזרתה של החברה לשוק, הציגה AMD מעבדי APU מעולים בעלי ביצועיים גרפיים אשר ישאירו גם את הגיימרים הקלים שבינינו מרוצים.

בהשקת החברה בתערוכת Computex, חשפה AMD רק מספר מעבדים בודדים, את מעבדי הדגל שלה. יחד עם זאת, AMD נוהגת להשיק את המעבדים שלה במספר "סבבים". תחילה את מעבדי הדגל היוקרתיים ולאחר מכן מעבדים מוזלים יותר או חלשים יותר.

אחד המעבדים היותר מעניינים של AMD שטרם נחשף הוא ה-Ryzen 5 3400G, מחליפו של ה-Ryzen 5 2400G אשר עשה עבודה מדהימה במחשבים מוזלים יחסית והיווה מעבד מעולה למחשבי "Console Killer". היתרון העצום של מעבדי ה-G של AMD הוא ללא ספק ה-iGPU או במילים אחרות כרטיס המסך המובנה בהם.

כיום, ל-AMD קיימת חטיבת כרטיסי מסך גדולה הנקראת RTG או בשמה המלא Radeon Tech Group המייצרת כרטיסי מסך בעבור שרתים, מחשבים ביתיים, קונסולות וכן גם בעבור אותם המעבדים מסדרת G. מעבדי ה-APU מסדרת G כוללים את אותן ארכיטקטורת כרטיסי המסך ש-AMD מפיצה לכלל המגזרים האחרים ומכאן גם מגיע יתרונה על פני כרטיסי המסך המובנים במעבדיה של אינטל (Intel).

המעבד החדש, ה-Ryzen 5 3400G נחשף בתכנת CPU-Z האוספת ומציגה פרמטרים שונים אודות המעבד, לוח האם וזיכרון ה-RAM המותקנים במחשב. התמונה שהגיעה לידינו מציגה מידע אודות המעבד ומבחן ביצועים קטן בהשוואה לאחד ממעבדי הדגל הקודמים של אינטל, ה-I7-7700K.

AMD Zen+ Ryzen 5 3400G CPU-z
צילום מפרט המעבד ב-CPU-Z

לפני שנקפוץ למבחן הביצועים בואו נבין ונראה מהוא מפרטו של ה-Ryzen 5 3400G. מדובר במעבד APU הכולל 4 ליבות ו-8 תהליכונים (Threads). לפי התמונה שקיבלנו, המעבד מגיע בתדר עבודה של כ-4.2Ghz כאשר לפי שמועות ממספר מקורות עולה כי תדר הבסיס שלו יעמוד על 3.8Ghz. שיפור של כ-200Mhz עד 300Mhz ביחס לדור הקודם, זאת כמובן לצד שיפור ה-IPC.

עוד עולה מן ההדלפה כי ה-Ryzen 5 3400G יגיע דווקא בארכיטקטורת Zen+ ולא Zen2 שהוכרזה אמש בתערוכת Computex, זאת בדומה ל-Ryzen 5 2400G שהגיע עם ארכיטקטורת Zen ולא Zen+, כלומר דור אחר אחורה. נתון נוסף ואולי מעט מאכזב הוא ארכיטקטורת כרטיס המסך. הציפייה של חלק מן הגולשים ברשת שנראה את ארכיטקטורת כרטיסי המסך החדשה Navi מגיעה גם למעבדי ה-APU אך נראה כי בחרה AMD לשלב גם השנה כרטיס מסך מארכיטקטורת Vega.

ה-Ryzen 5 3400G במבחן הביצועים של CPU-Z

כשהמפרט היבש מאחורינו, הגיע הזמן למבחן הביצועים. מבחן הביצועים של ה-Ryzen 5 3400G נערך בתכנת CPU-Z. מדובר במבחן ביצועים נחמד אך לא ממש פופלארי כמו Cinebench R15 למשל. מבחן הביצועים של CPU-Z בודק את הביצועים של ריבוי הליבות וביצועי הליבה הבודדת כאשר ניתן לבצע השוואה למעבדים אחרים הנמצאים במאגר החברה.

התמונה אשר הגיעה אלינו, מציגה מבחן ביצועים ביחס לאחד ממעבדי הדגל הקודמים של אינטל, ה-I7-7700K ולפי איך שזה נראה, שני המעבדים די זהים בביצועיהם, ללא המהרה (overclock). כמה דברים שחשוב לציין מעבר לתוצאות עצמן של מבחני הביצועים הם ההבדל בתדרים, הבדלי ה-IPC ועצם העובדה שביצועי ה-Ryzen 5 3400G עוד עשויים להשתנות.

אם נשווה בין המפרטים של ה-I7-7700K לאלו של ה-Ryzen 5 3400G נגלה כי התדרים של ה-Ryzen 5 3400G נמוכים מאלו של אינטל ויחד עם זאת הוא עדיין מצליח לצמצם פערים ואף לעקוף את אחד ממעבדי הדגל של אינטל. זה בדיוק מה שמביא אותנו לנקודה השנייה, ה-IPC. לפי איך שזה נראה, AMD בהחלט עשתה שיפור מעולה ברמת ה-IPC והצליחה לצמצם פערים בצורה משמעותית אל מול אינטל.

את הכתבה נסגור עם נקודה חשובה במיוחד – ה-Ryzen 5 3400G עדיין לא יצא לשוק והמפרט אשר הוצג בתכנת CPU-Z ובכתבה עוד עשוי להשתנות. בנוסף, עדכונים ושיפורים ברמת התוכנה עשויים גם הם לקרות עד להשקה ואנחנו ככל הנראה עוד גרסאות BIOS חדשות אשר ישפיעו בדרך כזו או אחרת על הביצועים של ה-APU החדש של AMD.

עד להשקה הרשמית, אנחנו נמשיך לעקוב ולדווח על המתרחש אי שם במעבדותיה של חברת AMD ונביא את כל העדכונים הכי חמים והכי חשובים בתחום.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן