fbpx

וועידת Impact Summit 2019: מ-Start-Up Nation ל-Impact Nation

וועידת Impcat Summit הינה וועידה בין-לאומית המתקיימת זו השנה הראשונה בישראל ועוסקת בכל הקשור להשקעות אימפקט – Impact investing. ה-Impact investing הוא אחד התחומים החשובים ביותר כיום והוא צומח בקצב מדהים משנה לשנה.

השקעות אימפקט הן לא כמו השקעות רגילות עליהן אנחנו רגילים לשמוע בקרב סטארט-אפים ישראלים רבים. מדובר בהשקעות בפתרונות טכנולוגיים מהפכניים שנועדו לעזור לחברה ו/או לסביבה. לא מדובר בעוד פתרון לאבטחת סייבר או בחברות המקדמות אותנו צעד נוסף לרכבים אוטונומיים לקהל הרחב. השקעות אימפקט הן השקעות בהן המטרה היא לקדם חברות המפתחות פתרונות למען האדם, הסביבה והחברה בה אנחנו חיים.

אם הייתם מדברים על השקעות אימפקט לפני כעשור סביר להניח שאף אחד לא היה מבין על מה בדיוק אתם מדברים. אם לפני כעשור הייתם אומרים כי השיקול הראשון בהשקעה הוא האימפקט והתמורה לאדם או לחברה או לסביבה ולא לכיס סביר להניח שהיו מורידים מערככם וטוענים כי מדובר בשיקול לא הגיוני ולא חכם במיוחד.

בעשור האחרון קרה דבר מדהים, התפתח Eco-System מרתק במיוחד העוסק כולו באימפקט ובתמורה לסביבה, לאדם ולחברה ולאו דווקא שיקולים כלכליים בלבד כפי שקורה באחוז גבוה במיוחד מן ההשקעות כיום. עולם האימפקט גדל משנה לשנה ומעצב ומהווה את העתיד של העולם בעזרת השקעה בפתרונות שיעצבו את העתיד.

במהלך האירוע, אמר Alvin Li, מנכ"ל Kommon Goods כי בהשקעת כסף באימפקט הוא למעשה מצביע אך בניגוד לבחירות בהן מצביעים לנבחרי הציבור ומנהיגי המדינה מצביע Alvin Li לעתיד שלו ושל כולנו. Li שיבח רבות את עולם האימפקט כי הרי הוא זה שיעצב את עתידנו כחברה. השקעות בסטארט-אפים שעושים אימפקט מאפשרים לקדם ולפתח מוצרים שיכולים לשפר את החיים על פני כדור הארץ מקצה לקצה בדרכים יצירתיות ומגוונות.

Baroness Ariane de Rothschild
הברונית רוטשילד. קרדיט: שלומי מזרחי

עולם האימפקט בהחלט גדול אך יש עדיין לאן לשאוף, עדיין לא כל המשקיעים, היזמים, החברות והתאגידים ובכלל בני האדם מכירים את נושא האימפקט וכל הקשור להשקעה תוך חשיבה ואינטרס לסביבה ולאדם. וועידת Impcat Summit הינה פרי יוזמה משותפת של השחקנים המובילים בישראל בתחום השקעות האימפקט: חברת TechForGood יחד עם מרכז Acto להשקעות חברתיות ויזמות אימפקט מייסודן של קרן אדמונד דה רוטשילד, קרן דואליס והמכללה למינהל. הוועידה חושפת משקיעים ויזמים מכל רחבי העולם לנושא האימפקט וזאת במקביל לחשיפה של סטארט-אפים שעושים אימפקט למשקיעים רלוונטיים.

הוועידה השנה מנתה למעלה מ-600 אנשים שהגיעו מכל רחבי העולם למכללה למנהל בראשון לציון על מנת לשמוע, להקשיב ולהיחשף לעולם האימפקט. במהלך הוועידה עלו לבמה יזמים ומשקיעים רבים כאשר כל אחד ואחד מהם הביא את עולם האימפקט מנקודת המבט שלו ותאמינו לי, יש הרבה.

מריסה דרו, ראש חטיבת ייעוץ והשקעות אימפקט של Credit Suisse נגעה בהרצאתה בשני תחומים הים והמזון. בתחום הים והמים או בשמו המקצועי יותר "Blue Economy" תיארה דרו את הפוטנציאל העצום שיש בתחום הזה, אם לחשוב על זה, יש כל כך הרבה דברים שאפשר לחקור בכל הקשור לימים, זיהום, זנים של צמחים, טיהור מים, התכלות חומרים, דיג זיהום ועוד. מדובר בפוטנציאל כלכלי של מיליארדי דולרים שמלבד היותו משתלם כלכלית הוא מהווה כמובן אימפקט, זה אגב בלי לדבר על עולם המזון.

מריסה דרו, ראש חטיבת ייעוץ והשקעות אימפקט של Credit Suisse: "יש לי אמונה חזקה במהפכת האימפקט ובכוחם של שוקי ההון לייצר שינוי סביבתי וחברתי חיובי, תוך יצירת תשואות אטרקטיביות למשקיעים. בהשקעות אימפקט השורה התחתונה היא כפולה – רווח כלכלי לצד השפעה חברתית וסביבתית חיובית על החברה. הערכים של דור המילניום כיום, עולים בקנה אחד עם האתוס הבסיסי של השקעות אימפקט.

במובנים רבים המילניאלס הם המניע העיקרי של הצמיחה בהשקעות אימפקט והכוח המוביל לתגובה בכל מגזרי הלקוחות שלנו: משקיעים פרטיים, משקיעים מוסדיים ותאגידים גדולים, לשקול את טביעת הרגל הסביבתית ובמדיניות החברתית שלהם.

שני נושאים של דור המילניאלס שלדעתנו מעניין מאוד להסתכל עליהם היום, הם כלכלת האוקיינוסים, או "הכלכלה הכחולה" שמהווה כ -5% מהתמ"ג העולמי ומייצרת מוצרים ושירותים בשווי של יותר מ -3 טריליון דולר בשנה. התחום השני הוא מערכת המזון האלטרנטיבי שצפוי לגדול ליותר מ -150 מיליארד דולר בפחות מעשור לעומת מיליארדי דולרים בודדים כיום. שני תחומים אלה מציעים הזדמנויות השקעה משמעותיות תוך קידום פתרונות בני קיימא עבור העולם".

אורחת הכבוד של האירוע הייתה הברונית אריאן דה רוטשילד שדיברה על הקשר ההיסטורי ההדוק שבין משפחתה לישראל. בדבריה התייחסה הברונית על התרומה של קרן רוטשילד לעולם האימפקט, על הפרוייקטים היחודיים לטיפוח מדעני העתיד ועידוד לאימפקט ועשייה בכל תחום שהוא. משפחת רוטשילד תרמה ותורמת למדינת ישראל לאורך שנים ארוכות ודורות רבים ועם הזמן אנחנו רואים את קרן רוטשילד מתמקדת יותר ויותר בעולם האימפקט שרק ממשיך לגדול עם השנים.

Tech For Good

tech for good impact 2019
מתוך הרצאתו של ניר שמעוני. צילום: טוני מלינקוביץ'

חברת Tech For Good, העוסקת כל כולה באימפקט ומהווה חלק בלתי נפרד מוועידת Impact Summit גודלת גם היא יחד עם עולם האימפקט. ניר שמעוני מייסד ומנכ"ל משותף של TechForGood הכריז על חמישה שיתופי פעולה במספר מדינות ברחבי העולם – כל שיתופי הפעולה כאמור, עוסקים באימפקט. הנה כמה מילים מדבריו:

ניר שמעוני, מייסד ומנכ"ל משותף של Tech For Good: "המטרה שלנו היא שעולם האימפקט ייצר שינוי שאין בו פשרה הן למשקיעם והן ליזמים – לא על הרווח ולא על הקריירה. צריך לשנות את החשיבה ולהבין שיש פה הזדמנות אדירה. על רקע זה, אנחנו מכריזים היום סדרה של 5 שיתופי פעולה בינלאומיים עם גורמים מובילים בדרום קוריאה, קולומביה, צרפת, שוויץ וספרד, שתכליתם להביא מענה לביקוש העולמי להשקעות בטכנולוגיות, אשר מביאות פתרונות לאתגרים כמו מזון, מים, שוויון מגדרי, בריאות וזקנה. לנו ברור שכלכלת האימפקט תשנה לטובה את העולם כפי שאנו מכירים אותו כיום".

מלבד וועידת Israel Impact Summit, חברת Tech For Good יוזמת פרוייקטים רבים לעזרה, טיפוח וליווי סטארט-אפים ויזמים העושים אימפקט בתחומים שונים, ביניהם Aging tech ו-Agtech שבדרך כלל לא זוכים לאור הזרקורים ביום-יום למרות היותם חשובים ובלתי נפרדים מחיינו ומהעולם בכלל.

Dualis

במהלך האירוע, עלה לבמה גם חנוך ברקת, מייסד ומנכ"ל חברת ההשקעות דואליס. לכאורה נדמה כי מדובר ב "סתם עוד חברת השקעות" אך בפועל Dualis היא משהו אחר. חנוך ברקת שם לעצמו דגש ומטרה להשקיע בעולם האימפקט ולשם כך הוקמה גם Dualis הלוקחת חלק פעיל בהובלת שינוי חברתי.

Dualis מאמינה בחיבור החשוב שבין עולם העסקים לעולם החברתי תוך עידוד יזמים לפעול בעולם האימפקט ולאו דווקא לפעול אך ורק למען מיקסום רווחים. Dualis בעצם מבצעת משהו לא שגרתי כלל שבהיבט הכלכלי עשוי להיות אפילו מסוכן.

למרות שהרווח בעולם האימפקט הוא לא תמיד הכי גבוה ולעיתים הסיכון בהשקעה גבוה יותר אך בסופו של יום לדעתי לפחות, Dualis בחרה בדרך הנכונה. כמו ש-Alvin Li, דואליס משקיעה ומצביעה בעבור עתיד טוב יותר. בהחלט משמח לראות קרנות השקעה המקנות חשיבות רבה לעולם האימפקט ולא רק להיבט הכלכלי שבדבר.

SaliCrop

salicrop

אחת מחברות הסטארט-אפ היותר בולטות בוועידה הייתה SaliCrop אותה פגשתי לראשונה ב-SOCH 2019 במהלך חודש פברואר (2019). הפיתוח של חברת SaliCrop מאפשר לצמחים ושלל גידולים חקלאיים לגדול במים מלוחים. מדובר במענה לאתגר היוצר בעיות של מחסור חמור במזון הנובע עקב מים אשר לא ראויים לגידולים חלקאיים. בחודש פברואר, SaliCrop הייתה בשלבים האחרונים לפני תחילת המכירה של המוצר ללקוחות הרלוונטיים.

הנה עברו מספר חודשים ו-SaliCrop ביצעה שימוש מוצלח במוצר שלה בשדה חקלאי בהודו בו גדלה התפוקה בכ-32%. מדובר בהצלחה גדולה שהודות לה, אותו חקלאי מפיק הרבה יותר מזון באותו השדה בדיוק. אם מסתכלים על התמונה המלאה, לפיתוח של SaliCrop קיים הפוטנציאל להגדיל את תפוקת הגידולים החלקאיים העולמית בעשרות אחוזים ובכך לצמצם את בעיית הרעב העולמית – אחת הבעיות הבולטות בהן מתרכז עולם האימפקט.

Criaterra

Criaterra

חברה נוספת אשר בלטה בתחומה היא Criaterra העוסקת דווקא בתחום הבניה. אחת הבעיות העיקריות כיום בעולם הבנייה היא בזבוז החומרים וכמות הזבל הנוצרים עקב בנייה והריסה. נכון להיום כשליש מפסולת כדור הארץ נובעת מחומרי בנייה כמו לבנים וקרמיקה, חומרים שלא תמיד ניתנים למחזור ולא תמיד מתכלים בטבע.

חברת Criaterra פתחה למעשה שיטה חדשה לייצור חומרי בנייה שהיא פחות מזהמת וגם יוצרת חומרים חזקים במיוחד הניתנים לשימוש חוזר, גם לאחר הריסה של מבנה למשל. במקום לבזבז משאבי טבע שבסופו של דבר ייהרסו ולא ניתן יהיה לעשות בהם שימוש חוזר, החומרים שמעובדים אצל Criaterra ניתנים לשימוש חוזר ולא מזהמים את הסביבה. מדובר בצמצום הפסולת, הזיהום ואפילו עלויות הייצור – ללא ספק מדובר באימפקט משמעותי.

סיכום

עולם האימפקט הוא עולם שהפך בעשור האחרון לגדול במיוחד עם השפעה ישירה ומשמעותית על העתיד שלנו. ה-Eco-System הייחודי של עולם האימפקט יוצר הזדמנויות חדשות לשנות את העולם ולהשפיע ברמה החברתית והסביבתית למען הדורות הקיימים והדורות הבאים תוך הפקת רווח גולמי.

חברות כדוגמת Tech For Good ו-ACTO לוקחות חלק חשוב ובלתי נפרד בכל ה-Eco-System הייחודי של האימפקט ובעידוד יזמים, סטארט-אפים ומשקיעים להיכנס לתחום הכה מיוחד הזה. תחום האימפקט נותן לנו הזדמנות נדירה לבחור איך ייראה העתיד שלנו ושל הדורות הבאים ברמה החברתית והסביבתית ועלינו לקחת את ההזדמנות הזו ברצינות רבה.

וועידת Impcat Summit 2019 ללא ספק הייתה הצלחה גדולה במסגרתה זכיתי לקבל הצצה לעולם שלם שעוסק כולו בחיבור בין הטכנולוגיה לחברה. אני כבר לא יכול לחכות ולראות מה תביא איתה וועידת Impcat Summit 2020.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן