fbpx

כנס Oracle Cloud Day 2019: לא רק רכבים צריכים להיות אוטונומיים

ב-14.05.2019 קיימה חברת אורקל (Oracle) את כנס ה-Oracle Cloud Day, אחד מהאירועים המרכזים של החברה אשר מתקיים בישראל מידי שנה.

בתמונה, אסף סובול. צילום: טוני מלינקוביץ'

הכנס של Oracle השנה היה מרשים במיוחד, לצד Oracle נכחו חברות הייטק שונות ומגוונות כדוגמת AgroScout ,one1, Brillix ושורה ארוכה של חברות רבות נוספות שעל חלקן נדבר בהמשך. הכנס התחיל בדברי פתיחה של עוזי נבון, מנכ"ל Oracle Israel והמשיך להרצאה מרתקת של אסף סובול, מנהל פיתוח עסקי ב-Oracle Israel.

Oracle Cloud Day התקיים השנה בסימן אוטומציה ולאו דווקא בהקשר של רכבים אוטונומיים עליהם אנחנו שומעים רבות בשנים האחרונות. במהלך הרצאות הפתיחה, הציגו סובול ונבון את ה-DataBase האוטונומי (Autonomous Database) – אחד הפיתוחים החדשים של החברה.

Oracle רואה ב-DataBase האוטונומי מהפכה של ממש ולדברי אסף סובול מדובר באחד הפיתוחים החשובים והמהפכניים ביותר של Oracle ובכלל. ה-DataBase האוטונומי מביא עימו בשורה של חדשנות ומזכיר לכולנו שאנחנו נמצאים בעיצומה של מהפכה טכנולוגית שגורמת לנו להמציא דברים שעד לא מזמן היו בגדר חלום בלבד אם בכלל חשבו עליהם.

ה-DataBase האוטונומי

ה-Data Base האוטונומי. צילום: טוני מלינקוביץ'

רבים מכם בוודאי תוהים מהו בכלל DataBase אוטונומי, מה כל כך מיוחד בו שהופך אותו לאוטונומי. למעשה, ה-DataBase החדש של Oracle מבצע בעצמו משימות רבות של מנהלי מסדי הנתונים (אנשי DBA). ה-Autonomous Database מסוגל לבצע תחזוקה באופן עצמאי ביצוע עדכוני תוכנה חשובים לשיפור אבטחה מבלי להשבית את עצמו, לבצע גיבויים על בסיס קבוע או בקיצור, לתחזק את עצמו.

מדובר בפיתוח מהפכני המאפשר לאנשי ה-DBA להתפנות למשימות העוסקות בפחות תחזוקה ויותר ניתוח ועיבוד יעיל של המידע – מה שיכול להניב ערך רב מאוד לחברות השונות. במקום לעסוק מידי יום בתחזוקות, גיבויים ושחזורים של מידע, העובדים יוכלו להסיר דאגות אלו מליבם ולנתח נתונים שבסופו של דבר לוקחים חלק חשוב בפיתוח ועדכון של מוצרי החברה.

המעבר לענן מעולם לא היה קל יותר – הגשר שמציעה Oracle

חברות רבות עוברות כיום לענן אך יחד עם זאת ישנן חברות רבות שחוששת מן המעבר או לחילופין, חוות מעבר לא מוצלח עם המון כשלים ותקלות בדרך. לדברי אסף סובול, מציעה Oracle "גשר" ומעבר רך וקל לענן. Oracle נותנת ללקוחותיה לבחור אילו שירותים הם ירצו להעביר לענן ואילו להשאיר במחשבים שבמשרדי החברה (On Premise).

זאת ועוד, אמר סובול כי Oracle מוכנה לתמוך ולתחזק כל פלטפורמה שעל גביה לקוחותיה ירצו לעבוד. Oracle איננה מגבילה את משתמשיה בסביבות עבודה ותוכנות מסויימות ואפילו מוכנה להציע תמיכה לשירותים שנשארים לרוץ על גבי מחשבי החברה ולא על גבי הענן.

הגישה של Oracle היא בעצם לעשות הכל בתזמון של הלקוחות תוך תמיכה מלאה בהם ולא לשכנע ולדרוש מהם להעביר את כל הפיתוח והמשאבים שלהם לענן – לעשות הכל צעד-צעד, לאט ובזהירות.

שיתוף פעולה עם AgroScout הישראלית

Oracle Cloud Day 2019 Israel
בתמונה: עוזי נבון מנכ"ל אורקל ישראל ושימחה שור מנכ"ל אגרוסקאוט. (צילום: עזרא לוי)

בנוסף, הציגה Oracle שיתוף פעולה יחד עם חברת AgroScout הישראלית שעברה לאחרונה לתשתיות הענן של Oracle. חברת AgroScout, שנעזרה עד לא מזמן בשירותי ענן של חברה אחרת, בחרה לשתף פעולה יחד עם Oracle. חברת AgroScout עוסקת בחקלאות וגם היא כמובן, מאמינה באוטומציה. הפתרון של החברה הוא בעצם תוכנה ייחודית לרחפנים אשר סורקת שדות חקלאיים ובאמצעות מצלמות הרחפנים בלבד מצליחה לזהות מחלות המתפתחות על גידולים שונים.

כאמור, אותן מחלות נראות בנקודות קטנות על העלים והזיהוי שלהן תוך כדי טיסה הוא לא פחות ממרשים במיוחד. בעזרת הענן של Oracle, תוכל החברה להפוך את הפתרון שלה לאוטונומי. בעתיד, הרחפנים יוכלו לזהות לבד מתי עליהם להמריא ולסרוק את השדה, להעביר את המידע לניתוח בענן ובסופו של יום להעביר התראות רלוונטיות למכשיר הנייד של החקלאי.

זיהוי מוקדם ונכון של מחלות בקרב גידולים חקלאים עשוי להציל שדות שלמים מפני השמדה וכמובן לחסוך לחקלאים רבים הפסדים כלכליים רבים הנגרמים עקב גידולים חקלאיים שמתגלים כלא ראויים למאכל.

העיר הגדולה החכמה – רק בקטן

Oracle Cloud Day 2019 Israel Smart City from lego
העיר החכמה שעשויה מלגו. צילום: טוני מלינקוביץ'

על ערים חכמות אנחנו שומעים באופן תדיר, נכון להיום ערים רבות בישראל וגם בעולם משלבות בתוכן חיישנים וטכנולוגיות מתקדמות אבל האם אי פעם יצא לכם לראות עיר המשתמשת במגוון רחב של חיישנים וטכנולוגיות ביחד? על מנת להמחיש בצורה טובה ככל הניתן את הקונספט של הערים החכמות – הערים של המחר הביאה חברת Oracle דגם עשוי לגו של עיר.

הדגם, שהגיע ממשרדי החברה ב-UK משלב בתוכו חיישנים רבים שבסופו של יום יוכלו להשתלב בערים אמתיות. משיחה עם נציג החברה, כנס Oracle Cloud Day 2019 הוא השני בכל העולם בו מוצגת העיר החכמה של החברה.

בדגם של העיר החכמה ניתן היה לראות שורה של חיישני בטיחות בעבור אתרי בנייה המתריעים במידה והמבנה לא יציב, חיישני רעש, טמפ' ומזג אוויר, מערכות לשליטה על מערכות הרמזורים והרכבות ועוד. מדהים לראות שילוב של טכנולוגיות רבות במקום אחד, גם אם זה דגם של עיר ולא בדיוק הדבר האמיתי.

מה הקשר בין חברת הייטק לדבורים

Oracle The World Bee Project. Oracle Cloud Day 2019 Israel
דוכן פרוייקט הדבורים. צילום: טוני מלינקוביץ'

אחד משיתופי הפעולה המפתיעים שראינו בכנס הוא של Oracle יחד עם The World Bee Project. הדבורים לוקחות חלק חשוב במערכות האקולוגיות בכדור הארץ, בזכותן מגיע הרבה מזון מן הצומח ובעשורים האחרונים, כמות הדבורים בעולם הולכת וקטנה.

מדובר בבעיה של ממש אם אנחנו רוצים להמשיך לאכול. על מנת לזהות את הבעיה ולמצוא פתרונות ראויים ומתקדמים לגידול דבורים, חברת Oracle הטמיעה חיישני תנועה, מצלמות ומיקרופונים בתוך כוורות דבורים. החיישנים מעבירים כמובן את כל מהידע לענן שמבצע ניתוח איכותי של המידע ויודע לזהות מתי מתקרב חרק מאיים, לתת התראה של עד 21 ימים מראש על עזיבת הדבורה המלכה ושורה ארוכה של התראות נוספות שמגיעות היישר למכשיר הסלולרי של הכוורן.

שיתוף הפעולה הזה הוא ההוכחה שתחומי ה-IoT, המחשוב והענן יכולים לגעת ולשנות כל תחום וכל מקצוע בעולם. פתרונות הענן של Oracle לוקחים חלק חשוב ומרכזי בתחום הדבורים – תחום שלא זוכה לאור הזרקורים במרבית השנה.

המחשב שכותב שירים

ברוח תחרות אירוויזיון, Oracle יחד עם קבוצת מוסיקאים ומתכנתים חברו לפרויקט טכנולוגי-אמנותי במהלכו נוצרה בינה מלאכותית (AI) המסוגלת לכתוב ואף להלחין שירים. והתוצאה? "Blue Jeans and Bloody Tears" שיר חדש אותו שרים בדואט מחשב ויזהר כהן, זמר ישראלי שזכה באירוויזיון בשנת 1998.

מערכת הבינה המלאכותית למדה לכתוב ולהלחין שירים לפי שירים זוכי אירוויזיון. המטרה הייתה ליצור בינה מלאכותית המסוגלת להכין שירים זוכי אירוויזיון ולמצוא את הנוסחה לשיר הזוכה ולמציאת זמר זוכה.

בעוד שבהחלט מדובר בפרוייקט לא פחות ממדהים הוא מעלה שאלה אודות גבול היכולת של המחשבים והבינה המלאכותית. אם אתם שואלים אותי, גם השמים הם לא הגבול בעבור המחשב. מי יודע, אולי בעתיד השירים לאירוויזיון ובכלל ייכתבו על ידי בינה מלאכותית. לשמיעת השיר לחצו כאן.

מסלולי התוכן

oracle cloud day 2019
צילום: טוני מלינקוביץ'

במהלך היום הציגה החברה שלושה מסלולי תוכן במסגרתם נערכו הרצאות על ידי עובדי החברה. אני בחרתי לשמוע את ההרצאות של מני מלר, ראש מחלקת Pre-Sales ובוריס דהב, יועץ מכירות ראשי במסגרת מסלול ה-IT ולאחר מכן הרצאה נוספת של בוריס דהב במסגרת מסלול ה-DBA. במהלך ההרצאות דיברו השניים על המעבר לענן ועל השירותים הרבים והמגוונים שמציעה Oracle.

אחד השירותים המעניינים והמתקדמים שהוצגו בהרחבה על ידי בוריס דהב היה מערכת ה-BI של החברה. מערכת BI כאמור, הינה מערכת לתובנות עסקיות. מערכת ה-BI של Oracle הינה מתקדמת במיוחד, היא מסוגלת לקבל מידע ממקורות רבים, להציג סוגים רבים של גרפים ותרשימים.

אחת האפשרויות המעניינות ביותר היא קבלת סיכום גרף באופן מילולי כאשר הסיכום נע ברמות של 1 עד 7 כאשר 1 זה סיכום קצר ופשוט ואולי 7 הוא ניתוח מעמיק של הגרף. סיכום המידע למלל הוא אפשרות שתחסוך לעסקים שעות רבות של ניתוחי מידע מגרפים ואם זה לא מספיק אז כדאי לציין גם שהמערכת תומכת בשפה העברית.

סיכום

כנס Oracle Cloud Day נתן לנו הצצה לעתיד אוטונומי, חכם ומעונן. כיום אנחנו רואים מגמה של מעבר למחשוב בענן תוך ביצוע אוטומציה לתהליכים רבים, החל משילוב רובוטים בפסי ייצור ומפעלים ועד לכתיבת והלחנת שירים. פתרונות כמו ה-DataBase האוטונומי של Oracle לצד מערכת ה-BI המתקדם שלהם מאפשרים לעסקים רבים להתפתח ולצעוד קדימה לעבר עתיד ממוחשב בו תהליכים רבים שקורים כיום בצורה ידנית, יבוצעו באופן אוטומטי ללא התערבות של אנשים כלל.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן