fbpx

חברת Nvidia מכפילה את פעילותה בתחום הבינה המלאכותית ברפואה

תחום הרפואה הוא מהחשובים ביותר שקיימים כיום ויש לו תפקיד מכריע בכל הקשור לבריאותינו ולחיינו, אני חושב שאין צורך לספר בצורה נרחבת על החשיבות של עולם הרפואה כיום אבל מה לגבי השילוב של הרפואה עם בינה מלאכותית?

nvidia ai healthcare timeline
ציר זמן המייצג את פעילות של Nvidia בעולם הרפואה

בשנים האחרונות הבינה המלאכותית מצליחה להוכיח את עצמה מחדש בתחומים רבים, למעשה, בכל תחום שהבינה המלאכותית נגעה בו היא הצליחה או מצליחה לעשות שינוי, לפעמים הוא קטן ולפעמים מדובר בשינוי ענק, למשל – הרכבים האוטונומיים, הם רכבים שמשולבת בהם בינה מלאכותית ואין ספק שהכניסה שלהם לכביש עשויה לעשות פלאים: הפחתת אחוזי התאונות, צמצום פקקים ושיפור חווית הנסיעה הכוללת לכל מי שנמצא ברכב.

בעולם הרפואה, הבינה המלאכותית – AI מסוגלת לבצע שינויים משמעותיים לא פחות. אין אחד מאיתנו שלא שמע על טעויות אנוש בניתוח בדיקות רפואיות או לחילופין חיכה זמן רב לקבלת תוצאות של בדיקה שהניתוח שלה על ידי בני אדם לוקח זמן רב, לפעמים שבועות ואפילו חודשים. מעבר לבדיקות מצילות חיים, כל נושא בדיקת וזיהוי סמים בקרב נהגים, בדיקה שלא תמיד מניבה תוצאות מדוייקות ובהתאם עלולה להוציא נהגים אשמים כזכאים וזכאים כאשמים.

על החשיבות של בינה מלאכותית ברפואה אני יכול לכתוב עוד שעות עם אין ספור דוגמאות מתת-תחומים שונים ומגוונים ברפואה ועשרות אם לא מאות חברות סטארט-אפ שמפתחות מוצרים רבים כמו בינה מלאכותית לניתוח בדיקת ביופסיה (NucleAI). השילוב הכה מיוחד הזה שבין הבינה המלאכותית לרפואה הוא טוב ויפה אבל לא יכול להתאפשר בלי פלטפורמה או פלטפורמות תומכות, פתרונות חומרה ומודלי בינה מלאכותית – AI לצד שלד תוכנה (framework) ייעודי.

כאן נכנסת לתמונה Nvidia שהחליטה להכפיל את פעילותה בתחום הבינה המלאכותית ברפואה. Nvidia שפעלה עד היום בתחום הרפואה לא מעט הבינה שזה לא מספיק וכי פעילותה בתחום צריכה לגדול על מנת לממש את הפוטנציאל החבוי בשילוב של בינה מלאכותית ורפואה. נכון להיום, מציעה Nvidia את Clara, המקבילה של Drive agx מתחום הרכבים. מדובר בעצם בפלטפורה שנועדה כל כולה לתחום הרפואה. Clara כוללת בתוכה שורה של מודלים וספריות המותאמות לאתגרים השונים שבעולם הרפואה.

לצד Clara עומדת מערכת ה-AGX, מערכת עיבוד (חומרה) הנועדה במיוחד לתחומי הרפואה והרכבים האוטונומיים. AGX נבנתה והונדסה במיוחד עבור שני התחומים הללו ולמעשה AGX כוללת עליה שבבי עיבוד עוצמתיים במיוחד ויחד עם זאת קטנים במיוחד המספקים את כל כוח העיבוד הנדרש עבור המפתחים והמשתמשים, במקרה הזה רופאים. נכון להיום, Clara ו-AGX הם הפתרונות היחידים שנבנו מאפס במיוחד עבור עולם הרפואה.

הדגמת Clara על בדיקת MRI

כפיילוט, תפעל Nvidia בתחום הרדיאולוגי ותטמיע את Clara ב-ACR AI-LAB. במסגרת ההטמעה יעברו מודלי הבינה המלאכותית של Nvidia אימון, התאמה אישית, שדרוגים ושינויים במקביל לכתיבה של אלפי אלגוריתמים שיאפשרו בעצם ניתוח מהיר, יעיל איכותי והכי חשוב מדוייק של בדיקות רדיאולוגיות מסוגים שונים כדוגמת CT, MRI וכו'.

Nvidia גם פועלת על מנת ליישם ולממש בינה מלאכותית – AI בתהליכי מחקר ופיתוח תרופות. נכון להיום מדובר בתהליך מייגע ויקר ועל מנת לשפר אותו, Nvidia משתפת פעולה עם חברת ATOM. המטרה של שתי החברות הינה לייעל ולשפר בצורה משמעותית את כל תהליך המחקר והפיתוח אשר כרוך ביצירת תרופות חדשות.

השימוש בבינה מלאכותית עשוי ליעל בעשרות אחוזים את תהליך פיתוח התרופות, זאת במקביל לביצוע סימולציות בדיקה ומחקר שעד היום לא ממש התאפשרו עבור יצרניות התרופות. אם מסתכלים על התמונה המלאה ועל היכולות של הבינה המלאכותית, קל מאוד לראות איך הבינה המלאכותית תצליח לפתח תרופות מהפכניות, כאלו שאולי בני האדם מעולם לא חשבו עליהן. מי יודע, אולי בעזרת הבינה המלאכותית נצליח למצוא תרופות למחלות שכיום מוגדרות כסופניות.

אם נלך אחורה, נראה כי הצגתי כאן שתי תחומים בלבד, רדיולוגיה ופיתוח תרופות. לפעמים זה פשוט בלתי נתפס לראות איך שילוב של בינה מלאכותית – AI בשני תת-תחומים בעולם הרפואה יכול לעשות שינויים מהפכניים. אני לא יכול לדמיין לראות שיתופי פעולה של Nvidia וחברות בתחומים נוספים בעולם הרפואה, למשל חקר המוח ונירולוגיה. החלק הטוב בסיפור הזה הוא שלא צריך לדמיין, רק לחכות. העידן של הבינה המלאכותית נמצא רק בתחילתו ובעוד מספר שנים נוכל לראות איך הבינה המלאכותית משנה את כל תחומי הרפואה מקצה לקצה.

ההחלטה של Nvidia להכפיל את פעילותה בתחום הבינה המלאכותית ברפואה בהחלט מצליחה לזרז את התהליך ובמידה מסויימת, בטווח הארוך לשפר את איכות ואורך החיים של בני האדם לצד הקלה על העבודה הקשה של הרופאים שאגב הרבה פעמים לא מוערכת מספיק.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן