fbpx

המרכז החדש שיגן על האזרחים ממתקפות סייבר

תחום הסייבר והמחשבים בוער מתמיד, בין אם זה לטוב ובין אם זה לרע. מצד אחד כל נושא האינטרנט והמחשוב עוזר ומקל רבות בחיי היום יום, בכל המגזרים, החל מהפרטי ועד לעסקי אך יחד עם זאת, רבים מנצלים את הקדמה והטכנולוגיה לרעה ופועלים על מנת לפרוץ, לפגוע ולגנוב מידע שלעיתים חשוב ומסווג.

Block org website screenshot
צילום מסך מתוך האתר Block

מידי שנה, נרשמים אלפי מקרים של פגיעה באזרחים כתוצאה ממתקפות סייבר שונות, כאלו כמו OP-Israel המתרחשת מידי שנה בחודש אפריל. במתקפות סייבר אלו שמכוונות פעמים רבות דווקא לאנשים הפרטיים ולאזרחים ולאו דווקא לחברות וארגונים, אנשים רבים נופלים קורבן לתוכנות כופר, וירוסים, גניבת פרטים בעזרת Phising. פגיעות לא נעימות כלל שלעיתים תיקונן עולה לא מעט כסף אם בכלל אפשרי.

על מנת למנוע ככל הניתן מתקפות סייבר ופגיעה באזרחים ובעסקים, נדרשים קמפיינים רבים להעלאת המודעות והסברה נכונה ומדוייקת של הסיכונים, זאת לצד הדרכות רבות המקנות כלים בסיסיים להתמודד נכונה עם מתקפות הסייבר השונות ודרכים יעיליות למניעה ולהקדים את התרופה למכה. מדובר במטרה לאומית בעלת חשיבות רבה, הרי בסופו של דבר התקפה יכולה להתחיל במחשב אישי של עובד בחברה X בו במקרה שמורים מסמכים או פרטי התחברות למחשבים של אותה החברה ומשם התוקף משיג לעצמו גישה למחשבים של אותה חברה או ארגון, דבר לא רצוי כלל.

על מנת להתמודד בצורה יעילה ככל הניתן אל מול מתקפות הסייבר ועל מנת להעלות את המודעות והחשיבות של אבטחת המידע בקרב האוכלוסיות השונות יזם איגוד האינטרנט הישראלי את Block – אתר אינטרנט חדשני אשר נועד לספק הדרכה, תמיכה וייעוץ בכל הקשור למרחב הדיגיטלי ולמתקפות הסייבר. Block מותאם כמובן לכלל האוכלוסייה ולכלל הגילאים, החל מילדים צעירים ועד למבוגרים שבינינו. בתוך האתר ניתן למצוא  שורה ארוכה של מדריכים והסברים אינטראקטיביים, בעברית, בנושאים כגון: איך להגדיר סיסמה בטלפון חכם? איך לבצע גיבוי? איך לבצע אימות דו-שלבי? וכדומה.

Block כולל בתוכו גם פורום בהשתתפות מומחים מקהילת הסייבר הישראלית. בתוך הפורום, ניתן לקבל מענה מדויק ואמין לשאלות של משתמשים שנתקלים באירועים ובתופעות החשודים כמתקפת סייבר שלא נמצא להן מענה במידע הרב שכבר קיים באתר. במידה והמומחים יזהו מקרה מורכב או כזה המעיד על מתקפת סייבר חמורה או רחבה, הם יפנו את המקרה לגורמי המדינה המוסמכים, כגון מערך הסייבר הלאומי. בנוסף כולל Block מדור חדשות המעדכן על אירועי סייבר המתרחשים בעולם וממליץ כיצד להתמודד איתם.

החשש מהדלפות

במקביל, ערך איגוד האינטרנט סקר בו נתגלה כי כ-21 אחוזים מציבור משתמשי האינטרנט בישראל ציינו שהם או הקרובים להם חוו מה שהם מגדירים כפגיעת סייבר. כ-27 אחוזים מהנפגעים דיווחו שנדבקו בווירוס, 21 אחוזים דיווחו על פגיעה בפרטיות, 17 אחוזים דיווחו שנגנבו מהם פרטים אישיים או מספר כרטיס אשראי שנעשה בו שימוש, 9 אחוזים ציינו שנפלו קורבן למתקפת כופר ושמונה אחוזים נפלו קורבן לשיימינג. עוד עולה מהסקר כי 51% אחוזים היו מעוניינים ללמוד כיצד לשמור על פרטיותם ולקבל הדרכה על בטיחות ברשת.

52 אחוזים ממשתתפי הסקר אמרו כי הם חוששים מדליפה של המידע שיש אודותם ברשת או במחשב, ו-24 אחוזים אף אמרו שאינם יודעים כיצד למנוע זאת. 25 אחוז אמרו שהם חוששים מאירועים כגון גניבת מידע אישי או הפצת פרטים אישיים אודותיהם; כ-18 אחוז אמרו שהם חוששים שיהיו חשופים לעבירות והונאות על ידי האקרים; וכ-8 אחוזים אמרו שהם חוששים משיימינג ברשתות החברתיות. רק כחמישה אחוזים אמרו שאינם מוטרדים מפגיעה בפרטיותם ברשת וכשישה אחוזים אמרו שהיו רוצים לשמור על פרטיותם אך הם לא מבצעים שום פעולה אקטיבית בנושא.

"מבחינת הגנת סייבר, הציבור נותר חשוף למתקפות, וצריך לסמוך על 'הבן של השכן שמבין במחשבים' או לפנות למומחים בתשלום שלא תמיד נותנים מענה הולם" אמר עו"ד יורם הכהן, מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי. "לחברות מסחריות יש אנשי תמיכה ומשאבים לרכוש כלים להגן על עצמם ממתקפות סייברגופי ציבור וחברות גדולות זוכים לחליפת הגנה מטעם המדינה בעוד שלהאזרח הפשוט נותר לדאוג לעצמו. הקמת Block נועדה להבטיח שכל משתמש אינטרנט בישראל יוכל לקבל מידע עדכני, לא מוטה ובשפה שהוא מבין, וגם להתייעץ עם מומחים בלתי תלויים במקרה חירום. אנחנו קוראים לציבור להרשם ל-Block ולהתחיל להשתמש בשירותיו"

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן