fbpx

עשור לכנס GTC: כל החדשות החמות מ-GTC 2019 בעמק הסיליקון

מידי שנה אני יותר ויותר נרגש לקראת תחילתו של סבב כנסי ה-GTC שמתחיל בעמק הסילקון ולקראת סיומו עובר בשנים האחרונות גם בישראל. מידי שנה האירוע נהפך למרכזי יותר, מעניין יותר וגדול יותר.

בתמונה: מימין – מנכ"ל Nvidia. משמאל – מנכ"ל Mellanox. צילום: ניב קנטור

כנס GTC 2019 בעמק הסיליקון רשם שיא של לא פחות מ-9,000 משתתפים אשר זכו לשמוע ישירות ממנכ"ל חברת Nvidia -מר Jensen Huang את כל מה שחם בעולם הבינה המלאכותית והשרתים. השנה הזאת מיוחדת בכמה מובנים: זה מתחיל בעצם העובדה ש-Nvidia מציינת עשור ל-GTC, ממשיך במספר המשתתפים העצום וזה מגיע עד לרכישה האחרונה של Nvidia – הרכישה של חברת Mellanox בעבור לא פחות מ-6.9 מיליארד דולרים.

רכישת Mellanox

השילוב הכה-מיוחד שבין Nvidia ל-Mellanox יאפשר לשפר בצורה משמעותית פי כמה וכמה את מהירויות העברת הנתונים ורוחב הפס, שני דברים חשובים ביותר כשמדברים על בינה מלאכותית – AI שכן בחקר ויצירת בינה מלאכותית יש צורך באחסון והעברה של לא מעט נתונים בקנה מידה של פטה-בייטים, לצורך ההשוואה במחשב ממוצע כיום יש כ-1TB של נפח אחסון שזה בדיוק 0.001PB (פטה-בייט). בעזרת Mellanox ניתן יהיה לשפר את כל הקשור להעברת המידע, אחד האתגרים הקשים ביותר בתחום.

למי שלא מכיר, Mellanox הינה חברה ישראלית שבראשה עומד איל וולדמן. חברת Mellanox נחשבת למובילה בעולם בכל הנוגע לאספקת פתרונות ושירותי קישוריות אינפיניבנד ואית'רנט מקצה לקצה עבור שרתים ומערכות אחסון. כשנשאל מנכ"ל Nvidia מדוע רכש את Mellanox הוא ענה את התשובה הבאה:

"גישת המחשוב המואץ שבה אנחנו חלוצים, ממריאה – אם תסתכלו על כל מה שהשגנו בשנה האחרונה, תראו שהמומנטום ברור לחלוטין. מחשוב מואץ הוא לא רק עניין של צ'יפים, מחשוב מואץ הוא שילוב, הוא קוד, הוא אופטימיזציה מתמשכת בין הארכיטקטורה של הצ'יפ, המערכות, האלגוריתמים והיישומים. התוצאה היא שהאקוסיסטם של מפתחי מעבדי ה-GPU גדל במהירות ליותר מ-1.2 מיליון לעומת 800 אלף בשנה שעברה". מנכ"ל Nvidia, מר Jensen Huang.

CUDA X AI

Nvidia CUDA X AI
סמל CUDA X AI. קרדיט: Nvidia

על CUDA סביר להניח שאין אחד שלא שמע, מדובר בפיתוח של Nvidia המאפשר הרצת אלגוריתמים ותוכנות על גבי ה-GPU, כרטיס המסך בצורה יעילה, איכותית ומהירה תוך מתן גישה לזיכרון ולסט הפקודות של ה-GPU. במהלך GTC 2019, הציג Jensen Huang, מנכ"ל החברה את ה-CUDA X AI. מדובר בטכנולוגיה חדשה ויחידה מסוגה אשר פותחה על גבי CUDA אשר קיימת כבר מספר שנים. CUDA X AI מכילה בתוכה אוסף ספריות מתחום הבינה המלאכותית אשר עברו כמובן אופטימיזציה למען ניצול מירבי ומיטבי של התוכנה וגם של החומרה.

מדהים לראות שאמנם מדובר במשהו שזה עתה הוכרז באופן רשמי אך כבר אומץ על ידי כל התאגידים הגדולים המספקים שירות על גבי הענן, ביניהם AWS, Microsoft, SaS, PayPal, Google Cloud ועוד. בהרצאתו הסביר והציג Huang את חשיבותה של הבינה המלאכותית. נכון להיום יותר ויותר עסקים, החל מהקטנים ביותר ועד לתאגידי הענק רוצים לנצל בצורה הטובה ביותר את המידע וכוח המחשוב שלהם על ידי ניתוח מתקדם ואיכותי של המידע אותו הם אוגרים. בעזרת CUDA X AI יצירת הבינה המלאכותית למטרה זו הפכה למשימה הרבה יותר קלה ופחות מאתגרת.

Omnivers

Nvidia Omnivers
פלטפורמת Omnivers

פלטפורמה חדשה המוקדשת כל כולה בעבור מעצבים גרפיים מקצועיים. בעזרת Omniverse מעצבים גרפיים יכולים לראות בזמן אמת את ההתקדמות בעבודה של מעצבים אחרים שאולי אפילו עובדים בתוכנות אחרות, למשל האחד יוצר מודל של מטוס ואילו האחר עובד בתוכנה אחרת לגמרי ליצירת תמונת רקע מיוחדת. ב-Omniverse ניתן לראות בזמן אמת את החיבור שבין העבודות של שני הגרפיקאים בזמן אמת.

הודות לכרטיסי המסך החדשים של Nvidia ולטכנולוגיית ה-RTX שהוכרזה אמש, ניתן להשיג רנדור איכותי עם אפקטי תאורה מציאותיים בזמן אמת דבר שלא היה אפשרי כלל עד לא מזמן, יש כאלו שאפילו הגדירו את זה כבלתי אפשרי עקב הדרישה לכוח עיבוד כה רב למשימות מהסוג הזה ובהתחשב בכמות המשאבים שנדרשו עד לא מזמן כדי לרנדר תמונות או סרטונים בעלי אפקטי תאורה מקצועיים ואמיתיים.

Jetson Nano

Jetson Nano
מחשב ה-Jetson Nano

אחת ההכרזות המעניינות של החברה הייתה ה-Jetson Nano, מחשב קטן במיוחד אשר נועד בעבור יישומי בינה מלאכותית. ה-Jetson Nano תומך כמובן ב-CUDA X AI ומפיק ביצועים של לא פחות מ-472 GFLOPS בהרצת מודל AI מודרני, כל זה בצריכת חשמל של 5W בלבד, פחות מחלק מן הנורות שיש לנו בבתים.

מדובר בנתונים מרשימים במיוחד בעיקר בהתחשב בעובדה שהוא קטן יותר מקופסת נעליים ועולה 99 דולרים בלבד. חשוב לציין כי ה-Jetson Nano תומך גם בחיישנים מתקדמים המסוגלים לצלם ברזולוציות גבוהות כמו למשל 4K, מדובר בייתרון משמעותית על פני פתרונות אחרים הקיימים בשוק. את ה-Jetson Nano ניתן יהיה להשיג החל מיוני 2019.

רכבים אוטונומיים – Autonomous Vehicles

Toyota AI
שיתוף הפעולה בין Nvidia ל-Toyota

נסיים עם הרכבים האוטונומיים כאשר גם כאן יש חדשות מרעישות. מנכ"ל NVIDIA הכריז על שיתוף פעולה עם יצרנית הרכב הגדולה בעולם, טויוטה, עם מרכז הפיתוח של החברה ביפן ועם מרכז המחקר שלה בארה"ב. שיתוף הפעולה בין החברות יכסה מקצה לקצה את תהליך העבודה של פיתוח, אימון, בדיקה ואימות של כלי רכב אוטונומיים. מדובר בשיתוף פעולה חשוב ביותר אשר ייעל את כל הקשור לפיתוח רכבים אוטונומיים והטמעת הטכנולוגיות של Nvidia ברכבים הקיימים.

הואנג הכריז גם על Safety Force Field – מדיניות נהיגה המתוכננת להגן על רכבים אוטונומיים מפני תאונות, מאין "גולם" ששומר על בטיחות כלי הרכב. "יש לנו שיטה ממוחשבת שבוחנת את כלי הרכב הסובבים את הרכב האוטונומי ויודעת לנבא את המסלול הטבעי שלהם ביחס למסלול של הרכב האוטונומי, ומונעת כך תאונות".

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן