fbpx

העתיד מגיע ב-2 מסכים, אך הוא לא מושלם – סיקור Yoga Book C930

חברת לנובו ידועה במגוון הרחב של הלפטופים שלה, מסדרת ה-ThinkPad הותיקה, מותג ה-Legion של הגיימרים ועד Yoga לסטודנטים, אמנים וכל מה שביניהם. עם מגוון כל כך רחב כמעט ולא נשאר מקום לחידושים וניסיונות נועזים, או שמא כן?

ה-Yoga Book הוא מכשיר מיוחד וצריך להתייחס אליו ככזה, המסך הוא 10.8" ברזולוציה 2560×1600 עם מעבד i5 7Y54, ושלנו הגיע עם 4GB RAM ו-256GB SSD. הוא מצויד בסוללת 35.8Whr, שוקל רק 775 גרם ומגיע עם 2 חיבורי USB-C וחריץ הרחבה ל-MicroSD. אבל מה שמדהים ומיוחד ב-Yoga Book זה לא המפרט או המסך, אלא המקלדת. או יותר נכון החוסר באחת. בלנובו החליטו שמקלדת פיזית זה כבר פאסה, ואת מקומה מחליף לוח E-Ink שמתפקד גם כלוח ציור ורישום, גם כ-E-Reader, וגם כמובן כמקלדת. המסך התחתון מגיע גם הוא בגודל 10.8" וברזולוציית 1920×1080. כל זה בתג מחיר של 5690 ש"ח למפרט שאנו קיבלנו, או 4790 ש"ח למפרט הזול (שמגיע גם ללא סטיילוס)

צילום: Toms Hardware

לקרוא ליוגה בוק לפטופ יהיה הגדרה לא נכונה. גם טאבלט היא לא מילה מדויקת. זה משהו חדשני שעדיין אין לו הגדרה משל עצמו, הכלאה בין לפטופ לטאבלט במגמה מתפתחת בחודשים האחרונים. אני פשוט אקרא לו יוגה בוק.
היוגה בוק מעוצב מדהים, הציר המחבר בין 2 המסכים גם נראה טוב וגם עובד מעולה, בעיצוב "שעון יד" מיוחד שנראה נקי ומקצועי. המראה הנקי והעדין שלו מקנה לו עיצוב יוקרתי ואיכותי. היוגה בוק שוקל רק 775 גרם ובעובי מטורף של 9.9 מילימטר, לשם השוואה ה-Galaxy Note 9 בעובי 8.8 מילימטר, וגם עם היוגה בוק מקבלים עט סטיילוס.
העיצוב שלו משך את העין בכל מקום שפתחתי אותו, הוא קטן ויוקרתי למראה. 10.8" היה טיפה קטן לטעמי, המעבר מהלפטופ היום יומי שלי בגודל 15.6" למסך קטן משמעותית היה קשה בהתחלה, ואני חייב להגיד שעד עכשיו לא התרגלתי לזה לגמרי, עבודה עם מספר חלונות צד לצד לא בא בחשבון. המסך עם מסגרת יחסית גדולה ואולי בדור הבא לנובו תצליח לדחוס עוד קצת מסך בלי להגדיל את כל המכשיר. עם זאת המסך עצמו היה תענוג, הצבעים היו חדים וזוויות צפייה מעולות כמו שניתן לצפות מ-IPS, המסך היה בהיר והגיב בצורה מעולה לנגיעות ופעולות עם העט. הטכנולוגיה החדשה של לנובו (Create Pad) הופכת את המסך הזה גם לאחד המסכים הטובים בשוק ליצירת תוכן יחד עם העט החדש אבל על הצד ה"יצירתי" יותר של ה-Yoga Book אני ארחיב בהמשך, קודם נדבר על המקלדת.

 

מעבר לגודל הקטן של היוגה בוק, היה לי הכי קשה להתרגל אל המקלדת, או יותר נכון לחוסר שלה, ואני חייב להודות שעד עכשיו, אפילו אחרי חודש של שימוש, לא התרגלתי אליה לגמרי. אבל זה לא אומר שהיא לא טובה. הקשה על מקש במקלדת הוירטואלית ייתן פידבק של רטט שאפשר לקבוע בהגדרות ב-3 מידות חוזק שונות, ניתן להוסיף גם סאונד של לחיצת כפתור ויש אפילו אנימציה קטנה כשלוחצים על הכפתור כדי לדמות מקלדת אמיתית. כל זה תורם טיפה לחוויית הכתיבה אך עדיין היה לי קשה בלי להרגיש איפה כל כפתור וכפתור בצורה פיזית. לאחר הקלדה ממשוכת הרגשתי עייפות באצבעות ו"תשישות" מהקלדה על משטח שטוח על אף הפידבק ברטט שהוא נתן בחזרה. אמנם אנו כותבים יום יום במקלדות וירטואליות עם פלאפונים, אבל לכתוב עם 2 אגודלים על מסך יחסית קטן זה לא אותו דבר כמו להחליף מקלדת פיזית במקלדת על מסך ולנסות להשיג מהירות כתיבה דומה. בהגדרות המקלדת אפשר לבחור בין 2 פריסות שונות, כשאחת מסתירה את משטח העכבר "בתוך" מקש הרווח עם אפשרות לפתיחה בלחיצה על מנת לאפשר פריסת מקלדת גדולה ומקשים גדולים יותר בזמן הכתיבה. משטח העכבר עצמו קטן מאוד וכפתורי העכבר ממוקמים בצדדים. מצאתי את עצמי משתמש יותר במסך המגע מאשר במשטח העכבר.

אבל מקלדת זה לא כל מה שהמסך התחתון יכול לעשות, הוא מתפקד גם כ-E-Reader לקריאת מסמכים או ספרים אלקטרונים וגם מחברת לרישום, וכאן מגיעה הביקורת הכי גדולה שלי על המכשיר – המסך התחתון לא באמת שימושי כל כך מעבר למקלדת עתידנית ומחברת רישום נחמדה. אחת התלונות הגדולות שלי לגבי ה-C930 היא שאי אפשר להשתמש במסך התחתון לעבודות גרפיות. זה מכשיר שלפחות על פי לנובו, מיועד לגרפיקאים ואמנים. ועם זאת הלוח התחתון הוא לוח עצמאי, אפשר לשרטט עליו אמנם. אבל אי אפשר להשתמש בו בשביל לצייר או לעבוד עם תוכנות במסך העליון. מה שקצת "מסרס" את האפשרויות שהיו גלומות במכשיר הזה, הוא היה יכול להיות מושלם לעבודה גרפית על המסך התחתון בזמן שבמסך העליון פתוח פוטושופ או אילוסטרייטור. זה לא אומר שהיוגה בוק לא טוב לעבודות גרפיות, המסך העליון שלו עדיין מעולה, חד, ורספונסיבי לסטיילוס. אבל אם כבר יש מסך שני, למה לא לנצל אותו לאפשרות כזאת? הביקורת שלי על זה מתחדדת במיוחד לאור העובדה שהדגם הזול של ה-Yoga Book, זה שמגיע עם 10.1" ומפרט נמוך בהרבה, כן מאפשר החלפה בין מקלדת טאץ' לבין לוח ציור בטכנולוגיה של Wacom. מה שנשאר לנו זה אפשרות לקרוא מסמכי PDF ולשרטט הערות וציורים, שזה גם שימושי מאוד, אבל לא ממנף את הפוטנציאל הגלום ביוגה בוק C930. מה גם שהמסך התחתון לא מגיע עם אפשרויות לכיוון בהירות, והוא לא בהיר במיוחד. אם חשבתם שהקלדה על מסך טאץ' זה קשה, חכו עד שתנסו לכתוב על מסך טאץ' בחדר חשוך.

הביצועים של היוגה בוק היו בסדר גמור, הבחירה במעבד בתדר נמוך מובנת בגלל הגודל והמגבלות קירור שיש למכשיר מסוג כזה, וגם עם 4GB DDR3 אפשר להסתדר. לא היו בעיות משמעותיות בעבודה יום יומית, צפייה ב-YouTube או Netflix הייתה חלקה וגם עבודה על Google Docs או Word בזמן ש-Spotify דולק ברקע או עבודות בפוטושופ לא הקשו במיוחד על היוגה בוק. המקום שהיוגה בוק כן התקשה בו, וככל הנראה זאת אפילו לא אשמת לנובו, זה התאימות של Windows למכשירי 2 ב-1. מעבר ממצב טאבלט למצב לפטופ תמיד הרגיש קצת תקוע וגם המקלדת על המסך לא תמיד מופיעה אם מקפלים את המכשיר למצב טאבלט. גם סיבוב ממצב אופקי לאנכי היה לא תמיד חלק כמו שרציתי. מעבר לזה ולכמה תקיעות מידי פעם בתוכנה של לנובו במסך התחתון, היוגה בוק עבד בצורה טובה ולא הרגשתי שאין לו מספיק כוח לעשות את מה שאני דורש ממנו. מבחינת ביצועי סוללה, הם היו מספקים, ציפיתי לחיי סוללה ארוכים יותר במיוחד לנוכח הגודל והמפרט, אבל קיבלתי בממוצע בין 5 ל-6 שעות בשימוש יום יומי שכלל עבודות גרפיות, מיילים, יוטיוב ומסמכים ועל כ-70% בהירות מסך, כמובן שחיי הסוללה משתנים תלוי באופן השימוש, בהירות המסך, ואיזה פעולות אתם מבצעים עליו. אבל זה ממש לא קרוב ל-9 השעות שלנובו טוענת. היתרון הוא ששני חיבורי ה-USB C מתפקדים כשקע טעינה למכשיר, ככה שלא משנה באיזה כיוון או אוריינטציה תהיו, יהיה לכם חיבור קל להטענה. החיסרון, אלו 2 החיבורים היחידים שמגיעים ביוגה בוק. והם אפילו לא Thunderbolt 3.

לסיכום, אם אתם גרפיקאים או אמנים שבחיפוש אחר המכשיר המושלם לעבודות גרפיות ולציורים, אולי כדאי לכם לבדוק את הדגם הזול (והקטן יותר) של ה-Yoga Book. אם אתם סטודנטים, כתבים, או אנשים שצריכים להקליד הרבה, אולי כדאי לכם לבדוק את סדרת ה-Yoga המוצלחת של לנובו. אם אתם אנשים שפשוט רוצים מכשיר מיוחד וחדשני, עם אפשרויות מגוונות וחווית צריכת תוכן מעולה, אולי כדאי שתשקלו את ה-Yoga Book C930. כי הוא באמת יחיד במינו.

לידור צרויה
עם מספר שנים של עבודה וניסיון בתחום ה-New Media והטכנולוגיה, לידור החליט להקים את Tech-IL בשנת 2018 עם מטרה ברורה – להיות שם דבר בתחום הטכנולוגיה. עם ניסיון וידע רב בניהול דיגיטל, עריכה, וטכנולוגיה, לידור מביא מוטיבציה ורצון לשים תוכן איכותי וטוב בחזית המדיה ע"י סיקורים, חדשות, וסרטונים בערוץ היוטיוב.
דילוג לתוכן