fbpx

ישראל והודו: שתי מדינות ושני האקתונים מיוחדים במינם

ביום ראשון, 27.01.19 התקיים אירוע בשם SOCH India-Israel 2 nation challenge, מדובר בסוג של האקתון אך לדעתי מדובר בהרבה יותר מהאקתון "רגיל". מדובר באירוע מיוחד וראשון מסוגו.

SOCH 2019 India Israel Axis Innovation
קרדיט: יח"צ

כשמו כן הוא, "Two nation challenge" – אתגר שתי האומות. מדובר באירוע אשר נוצר ביוזמה מיוחדת של חברת Axis Innovation בשילוב של ממשלת ישראל שהייתה מעורבת בתכנונו הראשוני של האירוע וממשלת אנדרה פרדש (Andhra Pradesh) אשר ממוקמת בהודו. ההכנות לאירוע החלו עוד בשנת 2018, במשלחת ראש הממשלה להודו אשר אליה התלוו בכירי חברת Axis Innovation. במהלך ביקורם בהודו, הוצגו בפני המשלחת הישראלית הקשיים עימם מתמודדים התושבים, הממשלות ,החברות והארגונים השונים בהודו בתחומי הסייבר, החקלאות והמים.

אל מול הבעיות אשר הוצגו בפני המשלחת הישראלית ישנם גם פתרונות ואין מקום טוב יותר לחיפוש פתרונות מאשר ישראל שמהווה מעצמת סטארט-אפים מיוחדת במינה. מגוון חברות ההיי-טק הרחב אשר קיים במדינתנו יכול לספק פתרונות מעולים לבעיות עימן הודו נתקלת ובדיוק בשביל זה "SOCH India-Israel 2 nation challenge" קיים – כדי להדק ולחזק את הקשר בין הודו לישראל תוך מתן פתרונות לבעיות השונות הקיימות בהודו. ההאקתון, אשר התקיים ב"מועצה לישראל יפה" בתל אביב התחלק לארבעה מסלולים: אבטחת סייבר, טיהור מים ברמה המקומית, דיגיטציה של תשתיות מים, שרשרת האספקה החקלאית.

בהקאתון נכחו חברות רבות, מכל התחומים אותם הזכרתי וכולם באו עבור מטרה אחת, להציע את מוצריהן ואף לפתח מוצרים חדשים על מנת לתת מענה לבעיות איתן הודו נתקלת מידי יום. החברה אשר תציע את הפתרון הטוב ביותר תזכה בפרסים בשווי של למעלה מ-65,000 דולרים אשר כוללים טיסות להודו, מימון לפיתוח המוצרים, חיבור בין חברות לממשלות אנשי עסקים, כסף מזומן. כל זה על מנת לקדם עד כמה שאפשר הטמעת פתרונות טכנולוגיים חדישים בהודו.

המשלחת ההודית הגיעה לישראל עם ציפיה רבה וזה לא היה לחינם, במהלך האירוע יצא לכל הנוכחים להיפגש, לדבר ולשמוע עובדים ומנהלים של חברות רבות, החל מחברות סטארט-אפ יחסית חדשות ועד לחברת Axis Innovation אשר יזמה ואירגנה את האירוע הזה.

למי שלא מכיר, Axis Innovation הינה חברה אשר פועלת בקנה מידה עולמי והיא זו שמקשרת בין חברות ההיי-טק השונות למשקיעים, ללקוחות, הפקת כנסי בוטיק אקסקלוסיביים ועוד. במהלך היום יצא לי לשוחח עם יזם האירוע ומנכ"ל החברה, אד פרנק ו-Jason Weiss המכהן בתפקידים COO ו-Dealflow Manager. גם הם, בדיוק כמו החברות הנוספות והמשלחת ההודית באו נרגשים לקראת האירוע ועם ציפיות רבות. ל-Axis Innovation יש עבר עשיר מאוד של אירועי ענק ועבודה מול חברות רבות ומשקיעים מרכזיים בעולם, ללא ספק היה לי הכבוד לפגוש אנשים מאוד מעניינים וחשובים אשר תורמים רבות לתעשיית ההייטק בישראל ובעולם.

Axis Innovation soch 2019 Israel India
קרדיט: Axis Innovation בפייסבוק

אני  בחרתי להיצמד לכיוון של אבטחת הסייבר והמסלול התחיל משיחה עם נציגים מטעם הממשל של אנדרה פרדש (Andhra Pradesh) אשר הציגו בפנינו 3 בעיות עיקריות איתן החברות השונות יצטרכו להתמודד במהלך ההאקתון.

1. הראשונה שבהן היא בעיית הספאם (Sapm) – נכון להיום, מופצות מידי יום המון הודעות ספאם, הודעות הונאה ובמקרים מסוימים אף איומים כאלו ואחרים שאיתם המשטרה מתקשה להתמודד. הבעיה העיקרית היא איתור המיקום המדויק של מפיצי הודעות שכן נכון להיום ה-GPS אינו מדויק מספיק. ה-GPS אמנם ממקד את המשטרה ברמה מסויימת אך הוא אינו נותן מיקום מדויק מספיק, עדיין נשאר שטח רב עם כמות תושבים עצומה ולחפש ביניהם אדם ספציפי זה דבר הדורש משאבים רבים והמון זמן, משהו שברוב המקרים לא משתלם כלל אם בכלל ריאלי.

2. הבעיה השניה היא בעיית ההתחזות – מדובר בבעיה חמורה מאוד שמאפיינת לאו דווקא את הודו בלבד, היא מאפיינת את העולם כולו. לדברי המשלחת, אנשים רבים מצליחים לזייף מסמכים בצורה מאוד קלילה ובכך לרשום את עצמם במסדי הנתונים של הממשלה, הבנקים ואתרי המסחר כמוכרים וסוחרים מורשים אף על פי שהם לא כאלו כלל. כאשר הם מעלים מוצרים למכירה קשה מאוד לבדוק האם מדובר ברמאים ונוכלים או שמא מדובר במוכרים אמיתיים ולכן אנשים רבים נופלים בפח ומאבדים סכומי כסף רבים מידי שנה.

3. הבעיה השלישית קשורה גם היא לבנקים ולעולם המסחר, מדובר בהעברות הבנקאיות – נכון להיום, מתועדות העברות בנקאיות רבות ברחבי הודו שהרבה מהן אינן חוקיות, מדובר בגנבה של ממש והבנקים מכסים במקרה הטוב רק חלק די קטן מן סכומי הכסף אשר נגנבים. בבעיה חמורה אשר דורשת פתרון מיידי.

לאחר הצגת הבעיות וממש לפני שהחברות השונות מתחילות במלאכה, יצא לי לדבר עם כמה נציגים מן החברות השונות העוסקות בתחום הסייבר והאבטחה ולשמוע מהן במה הן מתמקדות ביום יום ומה הפיתוחים שהן מציעות. ההתרשמות שלי היא שללא ספק יש פה פוטנציאל אדיר, נחשפתי לרעיונות ודברים שמעולם לא חשבתי עליהם לפני והרבה מהם הודות לבינה המלאכותית שבזכותה החברות השונות מצליחות לעשות פלאים.

Nitromia

חברת Nitromia היא אחת מן החברות הראשונות איתן יצא לי לדבר. במהלך השיחה עם אדם בן גור (Adam Ben Gur), מנהל מערכות המידע ואחד ממייסדי החברה סיפר לי על הפיתוח שלהם המשנה את מה שהיינו רגילים אליו עד כה והוא עשוי לשנות את כל הנושא של אבטחת המשתמשים, החל מאתרי אינטרנט פשוטים ועד למערכות אימות והתחברות בארגוני ענק ואפילו ארגונים ממשלתיים. אדם הסביר לי כי Nitromia לקחו את הבעיה של פריצה למאגרי המידע וגנבת הססמאות ואמר את הדבר הבא: "במקום לאבטח כמה שיותר את הססמאות אנחנו פשוט לא נשתמש בהן – נעלים אותן". השיטה שלהם היא באמת כזו, במקום שהמשתמשים והשרתים יחזיקו מאגרי ססמאות אותם צריך כל הזמן לאבטח ולהצפין, שיטת האימות של Nitromia משתמשת בחישובים מתמטיים אשר מאומתים על מול השרת על מנת לזהות את הלקוח.

בשיטה הזו המשתמש לא צריך לזכור שום סיסמה ואין את כאב הראש התמידי של שמירת ואבטוח סיסמאות המשתמשים. האימות מבוצע בין השרת והלקוח אשר רוצה להתחבר ואחד היתרונות הבולטים הוא שמדובר באימות שכלל אינו מצריך שמירה של מידע מסויים, כלומר להאקרים אין אפילו מה לחפש בשרתים על מנת להגיע לחשבונות של המשתמשים. האימות מבוצע בצורה אוטומטית לגמרי ובזמן אמת. לדעתי האישית מדובר בפתרון חדשני בעל פוטנציאל עצום שיכול להביא לשינוי ענק ומשמעותי בכל הקשור לאימות משתמשים ושמירת פרטי התחברות, אני אישית מאוד אהבתי אותו. לפרטים נוספים אודות Nitromia לחצו כאן.

Facetrom

הפיתוח של Facetrom מעניין במיוחד והוא פונה בעיקר לארגונים גדולים כדוגמת בנקים וחברות ביטוח. חברת Facetrom מפתחת אלגוריתם מיוחד במינו אשר בשילוב עם בינה מלאכותית מסוגל להעריך ולתת מידע אודות אדם מסוים עבור החברה (למשל: בנק), הדוגמה שהם העלו בשיחה שלי איתם הייתה אנשים צעירים אשר מגיעים לבנק, מדובר באנשים אשר פותחים את חשבון הבנק הראשון שלהם ואין להם עדיין היסטוריה כלשהי או מידע מסויים במערכות של הבנק ולכן קשה להעריך מה הסיכון בלתת להם מסגרת גדולה לאשראי או הלוואה כזו או אחרת.

האלגוריתם של Facetrom יכול לתת סוג של ציון ללקוח הפוטנציאלי בעזרת תמונה אחת בלבד ממנה הוא קורא את תווי הפנים,הבעות הפנים ומבנה הפנים של אותו אדם המעוניין למשל לפתוח חשבון בנק. אותו ציון שהאדם ייקבל יוכל לתת לבנק או לכל ארגון כזה או אחר הערכה שלפיה הארגון יוכל לקבוע עד כמה משתלם לתת לאותו אדם הלוואות, ביטוח, משכנתא ועוד. אחד החלקים המדהימים ביותר הוא שהכל קורה בזמן אמת ובעניין של שניות, אין צורך לחכות מספר שעות או אפילו ימים לתשובה מן השרת או מערכת החישוב. לאתר החברה לחצו כאן.

SafeT

חברת SafeT ייצרה פתרון מעניין שאני אפילו קורא לו מודולרי, SafeT מספקת כלי אשר יכול להצפין ולאבטח תעבורת רשת, בין אם זה מיילים, הוצאת והכנסת מידע לשרתים או כל תקשורת אחרת באינטרנט, כדוגמת גישה לתיקיות בשרתים לוקאליים של ארגון מסויים, שרתי NAS למשל. בנוסף להצפנת המידע, הפתרון של SafeT מוסיף גם כן שלב אימות נוסף מבוסס תוכנה אשר נעזר במיקום GPS והגדרות נוספות. המטרה של SafeT בסופו של יום היא לתת את הכלים לאבטחה מקסימלית.

אחד היתרונות הגדולים של החברה הוא האפשרות לאינטגרציה והטמעה של כלים מחברות אחרות, למשל שילוב של אנטי וירוס או כלי מסויים של חברת צ'ק פוינט (Check Point) למערך האבטחה המשכולל, מדובר ביתרון גדול שבגללו, בין היתר, אני קורא לפתרון שלהם מודולרי.  לאתר החברה לחצו כאן.

הזוכה הגדולה של האירוע


בסופם של יומיים מעניינים במיוחד, חברת Salicrop היא הזוכה של ההאקתון המשותף להודו וישראל. Salicrop לא באה מתחום הסייבר אליו התלוותי במהלך האירוע. Salicrop מפתחת טכנולוגיה אשר מקנה עמידות בפני תנאים קיצוניים של אדמה מליחה ו/או השקיה במים מליחים. הטיפול חדשני וייחודי בזרעים המונע את ההפחתה בכושר היבול, גם בתנאי מליחות קשים. בעיית האדמה המלוחה והמים המלוחים נפוצה מאוד בכל רחבי הודו והיא מהווה מכשול גדול ולא פשוט בכל הקשור למזון ולגידולים חקלאיים. הטמעת הפתרון של חברת Salicrop תאפשר לחקלאים להגדיל את כמויות היבול שלהם ולהתמודד בצורה טובה יותר אל מול האדמה המלוחה.  לאתר החברה לחצו כאן.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן