fbpx

החדש של IBM: מחשב קוואנטי לשימוש מסחרי

IBM חשפה הלילה (שלישי) בתערוכת CES 2019 בלאס וגאס (Las Vegas) את IBM Q System One – מערכת מחשוב קוונטי ראשונה מסוגה בעולם המיועדת לשימוש מדעי ומסחרי. מערכת זו מאפשרת לראשונה להפעיל מתקן המבוסס על עיבוד קוונטי מחוץ לתחומי מעבדות המחקר.

A rendering of IBM Q System One, the world's first fully integrated universal quantum computing system, currently installed at the Thomas J Watson Research Center in Yorktown Heights, New York, where IBM scientists are using it to explore system improvements and enhancements that accelerate commercial applications of this transformational technology. For the first time ever, IBM Q System One enables quantum computers to operate beyond the confines of the research lab.
קרדיט: IBM

יכולות המחשוב החישוביות של מערכות קוונטיות יכולות לעלות פי כמה וכמה על היכולות של מערכות מחשבים "רגילות", שכן מערכות קוונטיות מתוכננות עם היכולת להתמודד בעתיד עם בעיות הנחשבות מורכבות מדי עבור המחשבים הקיימים כיום. יישומים של מערכות כאלה עשויים לכלול פתרון בעיות מורכבות הנוגעות לתופעות מולקולאריות וכימיות, פיתוח תרופות חדשות, חומרים חדשים, בניית מודלים פיננסיים, ניהול סיכונים, שיפור מערכות תחבורה ועוד.

בדיוק כמו מחשבים "רגילים", בנויים במארז המשלב מספר גדול של רכיבים לכדי ארכיטקטורה אחת, מערכת IBM Q systems one משלבת אלפי רכיבים העובדים יחד על מנת להציע את יחידת עיבוד מתקדמת ביותר הפועלת בסביבת הענן. מדובר באחת המערכות המתוחכמות ביותר, המודולאריות והקומפקטיות שנבנו אי-פעם, תוך הבטחת יציבות, אמינות ותפעול שוטף.

IBM רתמה לפרויקט מעצבים תעשייתיים, ארכיטקטים ומומחי ייצור, בין היתר את חברת Goppion ממילאנו – יצרנית תיבות התצוגה למוזיאונים, שתיבות התצוגה שלה מגינות על כמה מיצירות האמנות היקרות בעולם ובכלל זה המונה ליזה בלובר ויהלומי הכתר בלונדון. מערכת ה-IBM Q System One בנויה כקובייה של 3X3 מטר העשויה זכוכית בעובי של כ-1.5 סנטימטרים שיוצרת מארז אטום. בנוסף, המערכת מכילה רכיבי קירור ובקרה אלקטרונית חיצוניים, תוך שמירה על הפרדה ובידוד בין הרכיבים השונים כדי למנוע רעידות והפרעות שישבשו את פעילות הסיביות הקוונטיות שכן מחשבים מסוג זה רגישים מאוד לתנאי הסביבה.

המערכת הייחודית נועדה להתמודד עם אחד האתגרים הגדולים ביותר של מחשוב קוונטי: שמירה רצופה על איכות הסיביות הקוונטיות (Q-bit) מפני הפרעות חיצונית מכל סוג שהוא. הסיביות הקוונטיות רגישות מאוד לתנאי הסביבה ועלולות לאבד במהירות את המאפיינים הייחודיים שלהן. גם הסיביות המתקדמות ביותר, המבוססות על מוליכי-על, שורדות בדרך כלל לא יותר ממאה מילי-שניות, והירידה בתפקודן נובעת בחלקה מהפרעות בסביבה כגון רעידות, הפרשי טמפרטורות, וגלים אלקטרומגנטיים.

הגנה מפני הפרעות אלה היא למעשה את אחת מן הסיבות שבגללן המחשבים קוונטיים דורשים תכנון הנדסי קפדני במיוחד ובידוד באיכות גבוהה ביותר, הזמין בדרך כלל רק במעבדות. ארווינד קרישנה, סגן נשיא בכיר ב-IBM לענן היברידי, העומד בראש מעבדות המחקר של החברה, אמר:

"IBM Q System One מהווה צעד משמעותי בדרך למסחור המחשוב הקוונטי. המערכת החדשה הזאת קריטית להרחבת המחשוב הקוונטי מעבר לתחומי מעבדות המחקר, ולעבודה לפיתוח יישומים מעשיים של מחשוב קוונטי לשימוש עסקי ומדעי".

בנוסף, במהלך CES 2019, חשפה IBM כי ענקית האנרגיה "אקסון מוביל" ושורה של מעבדות מחקר מובילות כגון CERN האירופית, המעבדה הלאומית Argonne של ארה"ב, מעבדת Fermilab והמעבדה הלאומית בברקלי, הצטרפו לרשת IBM Q. רשת זו היא למעשה רשת שותפים ותוכנית מחקר בתחום המחשוב הקוונטי. IBM Q Network מהווה את הקהילה המדעית הראשונה בעולם המאגדת חברות סטארטאפ, גופים אקדמיים ומעבדות מחקר, על מנת לקדם את המחשוב הקוונטי.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן