fbpx

עכשיו זה רשמי: Nvidia משיקה את ה-Titan RTX

לאחר הטיזרים הרבים שראינו בימים האחרונים, חברת Nvidia החליטה להשיק (מוקדם מהצפוי) את כרטיס הדגל לארכיטקטורת Turing, ה-Titan RTX שאמור להראות לנו למה ארכיטקטורת Turing באמת מסוגלת.

Titan RTX, קרדיט: Nvidia

ה-Titan RTX הושק במסגרת תערוכת NIPS או בשמה המלא Neural Information Processing Systems. תערוכת NIPS מתרחשת בימים אלו (תחילת חודש דצמבר 2018) בעיר מונטריאול אשר ממוקמת בקנדה. כבר לפי השם, ניתן להבין כי NIPS עוסקת בעיקר בעולם הבינה המלאכותית ומערכות שנועדו לאמן את אותן בינות מלאכותיות. כמידי שנה, גם חברת Nvidia משתתפת ולוקחת חלק פעיל ב-NIPS ונראה שהשנה קיבלנו גם השקה די חשובה ומעניינת.

כמידי שנה, כרטיס ה-Titan מציג את המיטב שיש ל-Nvidia להציע על גבי הארכיטקטורות הקיימות שלה ונראה שהפעם ה-Titan RTX עצמתי במיוחד. ה-Titan RTX כולל לא פחות מ-4,608 ליבות CUDA לצד 576 ליבות מסוג Tensor אשר נועדו בראש ובראשונה לעולם הבינה המלאכותית. לצד כל זה אי אפשר לשכוח לרגע את ליבות ה-RT החדשות שנועדו לתת פתרון חומרתי ל-Ray Tracing שהפך למהיר ויעיל מאי פעם הודות לארכיטקטורת Turing של Nvidia.

אמנם עד עכשיו הזכרנו רק כמה פרמטרים בודדים אבל כבר מהם ניתן להבין כי מדובר בכרטיס מסך עוצמתי במיוחד ששם את העולם המקצועי והבינה המלאכותית במרכז. על מנת לאפשר עבודה על פרוייקטים גדולים במיוחד, חברת Nvidia כללה לא פחות מ-24GB של זיכרון Vram מסוג GDDR6 ב-Titan החדש. מדובר בקפיצה משמעותית מאוד ביחס למה שהיינו רגילים לראות עד היום בקרב סדרת ה-Titan, מדובר בפי 2 יותר זיכרון מאשר ב-Titan V אשר זכה לשבחים רבים בקרב קהל המשתמשים. רוחב הפס של הזיכרון גדל בצורה די משמעותית גם הוא, רוחב הפס ב-Titan RTX עומד על לא פחות מ-672Gb/s.

במידה וכל זה לא מספיק, ה-TItan RTX תומך גם בריבוי כרטיסים בעזרת טכנולוגיית ה-NVLink שיחד עם השקת Turing הגיעה גם למשתמש הביתי. בשלב זה, ניתן לשלב אך ורק 2 כרטיסי מסך שמצד אחד היינו רוצים לראות אפשרות לחיבור של יותר כרטיסי מסך במקביל אך מצד שני יש לזכור כי ה-Titan RTX הוא כרטיס מסך עוצמתי במיוחד וכי לרוב המוחלט של המשתמשים גם כרטיס מסך אחד יעשה את העבודה ומי שצריך יותר מ-2 ככל הנראה ישקול רכישה של שרת או עבודה עם Nvidia GPU Cloud ושירותי ענן של חברות כמו Amazon, Oracle ועוד.

אחד הדברים שחשוב להדגיש כאשר מדברים על ה-Titan RTX ובכלל על סדרת ה-Titan הוא שהסדרה הזו יכולה לשמש מגוון רחב מאוד של משתמשים, החל מחברות העוסקות בבינה מלאכותית, דרך סימולציות, ניתוח מידע, פלטפורמת Rapids ואפילו גיימינג. ה"מודולריות" הזו היא אחד הדברים שהופכים את ה-Titan RTX לכרטיס חזק ושימושי מאוד שיכול לספק חווית שימוש אולטימטיבית, גם במשימות שדורשות כוח עיבוד רב במיוחד כמו Ray Tracing (עקיבת קרניים).

לטענת Nvidia, ביצועי ה-Titan RTX ב-Ray Tracing מגיעים ללא פחות מ-11 GigaRays ויכולות החישוביות שלו עומדות על לא פחות מ-130 Tensor TFLOPs, ללא ספק מדובר במספרים גבוהים מאוד ויכולות חישוב גבוהות מאוד בכל הנוגע לבינה מלאכותית. כל זה מגיע בצריכת חשמל של 280W כאשר ספק הכוח המומלץ הוא 650W. תדר הבסיס של ה-TItan RTX עומד על 1,350Mhz ותדר העבודה המירבי עומד על 1,770Mhz.

מנכ"ל חברת Nvidia, מר Jensen Huang התייחס גם הוא להשקה ואמר:

"Turing is NVIDIA’s biggest advance in a decade – fusing shaders, ray tracing, and deep learning to reinvent the GPU, The introduction of T-Rex puts Turing within reach of millions of the most demanding PC users — developers, scientists and content creators.”

נכון לרגע זה, ה-RTX Titan עדיין לא זמין בחנויות אך לדברי חברת Nvidia הוא יגיע לחנויות במהלך חודש דצמבר השנה (2018) ותג המחיר שלו יעמוד על לא פחות מ-2,499 דולרים.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן