fbpx

הדלפה: אלו הן התוכניות של אינטל לשנת 2019

שנת 2018 מתקרבת לסיומה ושנת 2019 נמצאת בפתח ולפי איך שזה נראה, שנת 2019 הולכת להיות מעניינת מאוד בהרבה מאוד תחומים ומובנים וביניהם כמובן שוק המעבדים שהפך לתוסס מאוד מאז החזרה של AMD לתחום.

כמו בכל שנה, חברת אינטל דואגת לעדכן את מפות הדרכים שלה, להציב ייעדים חדשים ולהציג בפני עובדי החברה, בעלי השליטה והמשקיעים את התוכניות לטווח הקרוב ולטווח הרחוק. באחת מאותן פגישות, אחד מן המוזמנים הצליח להדליף כמה שקופיות מן המצגת של חברת אינטל, 2 שקופיות שכוללות מפות דרכים ומעבדים חדשים שאליהם לא ציפינו. אמנם התמונות בחלקן מצונזרות והאיכות שלהן די נמוכה אך עדיין הצלחנו להפיק מידע די מעניין על הכוונות של אינטל לשנת 2019.


בתמונה הראשונה אין הרבה מלל אבל כמו שאומרים, תמונה אחת שווה אלף מילים. עד היום היינו רגילים לראות את האותיות K, T ו-S לצד דגמי המעבדים למחשבים הנייחים כאשר לכל אחת יש משמעות משלה, למשל האות K מייצגת מעבדים בעלי מכפלה פתוחה הניתנים להמהרה. בתמונה שהודלפה מתוך המצגת של אינטל אנחנו רואים את האות F לצד המעבדים הקיימים מהדור התשיעי (Coffee Lake Refresh), בחלק מן המעבדים האות F מצורפת יחד עם האות K ובחלקם האחר ניתן לראות את האות F בלבד.

בשלב זה עדיין מוקדם לקבוע מה בדיוק האות F מסמלת אך ההשערה שלנו היא שמדובר במעבדים בעלי כרטיס גרפי מובנה מוחלש או אפילו לא קיים בכלל. ההשערה שלנו מתבססת בעיקר על האזכור של GT0, כאשר GT מסמל את כרטיסי המסך המובנים של חברת אינטל והמספר מסמל את הדגם/מספר סידורי של אותו כרטיס מסך. נכון להיום אין שום מידע על GT0 ולכן ייתכן ומדובר בכרטיס מסך חדש או סימון למעבד ללא כרטיס מסך מובנה.

מהמידע הזה עולה שאלה נוספת, מדוע חברת אינטל משיקה גרסאות נוספות למעבדים שלה, בעיקר בתקופה של מחסור במלאי שגורמים למחירים גבוהים במיוחד?. גם כאן התשובה אינה ברורה ואנחנו רק יכולים לשער שמדובר במעבדים שעלות הייצור שלהם נמוכה יותר מזו של המעבדים ה"רגילים" והמהלך נועד לתת הורדה מסויימת במחיר מבלי לפגוע בביצועי המעבד עצמו, יש לזכור כי מדובר אך ורק בהשערה שלנו ויש לקחת אותה בעירבון מוגבל בלבד.


השקופית השניה שקיבלנו כוללת בתוכה מידע רב יותר העוסק בעיקר בצ'יפסטים, תחום שגם בו ישנו מחסור בשבבים. הדבר הראשון אליו שמנו לב הוא השם לדור החדש של מעבדי האקסטרים שהשקתו מתוכננת אי שם ברבעון השלישי של שנת 2019. תתחילו להתרגל לשם Glacier Falls. בשלב הזה, חברת אינטל ככל הנראה עדיין לא בחרה שם לצ'יפסט שימש את הדור הבא של מעבדי ה-HEDT, אנו משערים כי מדובר משהו בסגנון של X599. השורות הבאות בטבלה מתייחסות לשוק ה-Mainstream ובהן אנו רואים כי גם בשנת 2019 חברת אינטל נשארת עם אותם צ'יפסטים כאשר מסתמן כי ה-Z370 ייוצר במקביל ל-Z390 החדש משום מה.

השינוי היחידי אליו שמנו לב הוא ה-B365 שיחליף כבר את השנה את ה-B360 הקיים. ה-B365 הוא למעשה B360 שהועבר לתהליך ייצור דומה לזה של ה-Z370 וקודמיו (22nm) וזאת על מנת להוריד מן הביקוש ל-14nm ולפנות את פסי הייצור לשוק השרתים שכרגע חשוב לאינטל הרבה יותר. בסופו של יום, המשתמש הביתי לא ירגיש הבדל בין ה-B360 ל-B365 שכן הצ'יפסט לא משפיע על ביצועי המחשב.

בעוד שבשקופיות הללו לא דובר על המעבדים שחברת אינטל מתכננת להשיק בשנת 2019, מספר מקורות מסרו לנו כי המעבדים שיחליפו את Coffee Lake Refresh יקראו Comet Lake שייוצרו גם הם בתהליך ייצור של 14nm מה שאומר שגם ב-2019 אנחנו נראה ריפרש נוסף ל-SkyLake. מעבדי ה-Comet Lake יתאימו ככל הנראה ללוחות האם הקיימים כיום ולפי השמועות מעבד הדגל של אותה סדרה יכיל לא פחות מ-10 ליבות לשוק המיינסטרים והמהלך הזה כמובן נועד להפחיד את AMD.

אם כבר AMD, גם לחברת AMD יש כמה תוכניות מאוד מעניינות לשנת  2019, לפי השמועות הצ'יפסטים הבאים של AMD וגם המעבדים החדשים ייתמכו בצורה מלאה בתקן PCIe 4.0 שהושק באופן רשמי לא מזמן, מי יודע אולי גם AMD מתכננת לשחרר מעבד בעל 10 ליבות אשר יהיה מבוסס על ארכיטקטורת זן2 אי שם במהלך שנת 2019. הדבר היחידי שאנחנו יודעים להגיד בבירור הוא שהתחרות ממשיכה ואנחנו הצרכנים ממשיכים להרוויח.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן