fbpx

המחסור בשבבים: האתגר החדש של אינטל והפתרון

בתקופה האחרונה, חברת אינטל עומדת מול מספר אתגרים כמו התחרות מצד AMD, ירידה בשווי המניות, הקושי בייצור 10nm ועוד. בתקופה האחרונה, אתגר חדש ניצב בפני ענקית המעבדים.


האתגר החדש מגיע דווקא מן המקום בו אינטל שלטה עד לא מזמן, ייצור השבבים. בתקופה האחרונים אנחנו עדים למחסור חמור בשבבי ה-14nm של חברת אינטל. העיתוי של המחסור הזה הוא בעייתי מאוד, הוא מגיע בדיוק בתקופה בה הרבה ממוצרי החברה נשענים על תהליך הייצור הזה, ביניהם מעבדים לשוק הביתי, שוק ה-HEDT ואפילו שוק השרתים. לצד תחום המעבדים גם שבבי הצ'יפסט האחרונים של החברה הוקטנו לתהליך ייצור של 14nm.

חוקרים מעריכים כי נכון לרגע זה, חברת אינטל יכולה לספק רק כ-50% מן הביקוש לייצור שבבי 14nm מה שכמובן גורם לחוסרי מלאי ברחבי העולם וכתוצאה מכך גם לעליית מחירים משמעותית לחלק מן המוצרים שלה, מה שכמובן פוגע במכירות של אינטל ואילו מגדיל את המכירות של AMD.

H310 chipset: 14nm vs 22nm

הבעיה הזו היא ללא ספק חמורה ועלולה לגרום נזק עצום לאינטל ולשותפות העיסקיות שלה ולכן חברת אינטל נוקטת במספר צעדים על מנת להגדיר את הייצור או להתגבר על הבעיה בדרכים אחרות. הצעד הראשון שאינטל עושה (ובשקט) הוא יצירת גרסה נוספת לצ'יפסטים הקיימים ב-22nm, בדיוק כמו הדורות הקודמים, המהלך הזה קורה מהסיבה הפשוטה שלחברה יש היצע גדול יותר של שבבי 22nm. בעוד שהמעבר חזרה ל-22nm נראה תמוה ומוזר יש לזכור כי המשתמשים לא ירגישו הבדל וכי גם ה-Z370 שייצא בשנה שעברה מבוסס כולו על תהליך הייצור הזה. הצ'יפסטים היחידים שעברו ל-14nm הם ה-H310, B360, H370.

המהלך השני שחברת אינטל עושה הוא שיתוף פעולה עם יצרנית השבבים TSMC. חברת אינטל החלה בשיתוף פעולה עם יצרנית השבבים TSMC, שנכון להיום היא הגדולה ביותר בעולם במטרה להוריד חלק מן הביקוש מהמפעלים של אינטל על ידי שימוש בפסי ייצור נוספים וחיצוניים לאינטל. בשלב הזה אנחנו עדיין לא יודעים אילו שבבים בדיוק ייוצרו ב-TSMC.

הצעד השלישי ואולי הגדול ביותר הוא השקעה של לא פחות ממיליארד דולרים במפעלי הייצור במדינות: ישראל, אורגון, אריזונה ואירלנד. מטרת ההשקה הזו היא להסב כמה שיותר פסי ייצור לשבבי 14nm ובניית פסי ייצור נוספים בעלי תפוקה גדולה. ללא ספק מדובר בהשקעה כלכלית עצומה. רוב פסי הייצור והמפעלים יתמקדו דווקא במעבדי ה-Xeon לשוק השרתים, זהו השוק אשר משפיע בצורה הגבוהה ביותר על המניה ורווחי החברה.

במפתיע, אחד מבכירי החברה פרסם מכתב ציבורי בנושא בו הוא פונה לשותפות העיסקיות וללקוחות החברה. במכתב הזה הוא אומר כי החברה נוקטת במספר של פעולות כדי להתמודד עם הבעיה וגם כי למרות המחסור החברה לא צפויה לראות צמצום ברווחים או הקטנת יעדים כלכליים.

לצערנו, כשמדובר בבעיה כה גדולה ישנה השפעה גם על העתיד, במקרה הזה, מעבדי 10nm נדחפו פעם נוספת לשנת 2020 כאשר הייצור ההמוני יתחיל רק בשנת 2019. הדחייה הזו עלולה לגרום לאכזבה לא קטנה בשוק, השלכה נוספת שלה היא מעבדי 14nm בשנת 2019 או במילים אחרות Refresh נוסף למעבדי Coffee Lake.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן