fbpx

Overclock – כל מה שצריך לדעת בנושא

תמיד רציתם לדעת מה זה Overclock ולא הצלחתם להבין? הכתבה הזאת היא בול בשבילכם. בואו ונעשה לכם קצת סדר בראש ונסביר לכם כל מה שצריך לדעת על Overclock.

אז מה בעצם אומר המושג "Overclock"(בקיצור OC)? המושג OC או בתרגום לעברית המהרה הינו תהליך אשר בסופו גורם להעלאת המהירות של אותו רכיב לו אנחנו עושים את פעולת ההמהרה. הרכיבים להם ניתן לעשות OC הם המעבד, כרטיס המסך וזכרונות ה-RAM. נתייחס לכל רכיב בנפרד במאמר הזה אבל לפני זה, בואו נדבר על מה אנחנו באמת צריכים בשביל לעשות אוברקלוק.

בשביל לבצע OC

בשביל לבצע OC יש צורך במספר דברים.

  • קירור – בזמן ביצוע פעולת ה-OC הרכיבים פולטים חום יותר ממה שהרכיב פולט בדרך כלל. ככל שהקירור יותר מסיבי כך הרכיב שומר על קרירותו. ככל שהרכיב יותר קר כך המתח שלו יהיה יותר נמוך מה שיתן לנו את האופצייה להגיע למהירויות יותר גבוהות.
  • ספק כוח – קטגורייה זו משתנה בין הרכיבים שיש ברשותכם. תהליך ה-OC תמיד צורך יותר חשמל מה-TDP שמגיע עם המוצר מהמפעל. ברגע שהרכיב עובר את תהליך ההמהרה הוא מתחיל לצרוך יותר חשמל וכך אם המערכת שלכם צורכת בלי אוברקלוק במאמץ נניח 600 וואט, אם נעשה OC המערכת תתחיל לצרוך יותר בכ-50-100 וואט תלוי ברמת ה-OC שאתם מבצעים.
  • חלקים שתומכים באוברקלוק(הסעיף הזה מתייחס אך ורק לתהליך ה-OC למעבד) – בשביל לבצע OC למעבד שלכם תצטרכו מעבד שהוא Unlocked, כלומר אחד שניתן לשחק עם מהירות השעון שלו ולוח אם שהוא פתוח לאוברקלוק. במקרה של מעבדי אינטל מסדרת ה-Core תצטרכו מעבד שהסיומת שלו הוא K או X ולוח אם שהצ'יפסט שלו מתחיל ב-Z או X. לדוגמא 8700K + Z370 או 4790K + Z97. אילו במקרה של AMD במעבדי ה-Ryzen שלהם כל המעבדים בסדרה פתוחים לאוברקלוק וכל הלוחות(למעט ה-A320) תומכים באוברקלוק.

ועכשיו, בואו נדבר על OC למעבד

אחרי שאנחנו יודעים מה אנחנו צריכים בשביל לבצע OC למעבד אנחנו ניגשים ל-BIOS ומתחילים את כל הכיף. בעיקרון, אין פה יותר מדי חכמות. על מנת להעלות את מהירות השעון של המעבד שלכם עליכם להגיע AI Tweaker או ל-OC Tweaker(תלוי בלוח האם כמובן, השמות יכולים להשתנות) ומחפשים סעיף שנקרא Core Ratio. תדר המעבד נקבע על פי נוסחה מאוד פשוטה שהיא: תדר בסיס x מכפלה כאשר תדר הבסיס הוא כמעט תמיד 100mhz והמכפלה היא לבחירתכם. נניח אתם קובעים שהמכפלה תהיה 40 אתם מכפילים את 40 ב-100 מה שייתן תוצאה של 4000mhz כלומר 4.0ghz.

כאשר מבצעים OC למעבד בדרך כלל משנים רק את המכפלה ולא נוגעים בכלל בתדר הבסיס מהסיבה שתדר הבסיס משפיע על עוד כל מיני דברים מלבד המהירות של המעבד מה שעלול למנוע מכם לבצע OC יציב. כאשר אתם מבצעים את תהליך ה-OC למעבד חשוב לשים לב למתח של המעבד. על פי אינטל ו-AMD מומלץ לא לעבור את המתח 1.4V למעבדי אינטל ו-1.425V למעבדי AMD. חשוב לשים לב שההמלצות משתנות מדור לדור, ההמלצות הללו רלוונטיות לדור ה-8 של אינטל ולדור ה-2 של מעבדי ה-Ryzen. חוץ מהמתח, הטמפרטורות ותדר הבסיס שהם המשפיעים ל-OC יציב, ישנם גם את סעיפי ה-LLC ו-C-STATE שגם הם משפיעים על יציבות המעבד.

ונעבור לדבר על OC לזכרונות ה-RAM

כל זיכרונות הראם מסוג DDR4 מגיעים בדיוק באותו תדר, 2133Mhz. כל תדר שהוא מעל ל-2133Mhz נחשב ל-OC. כיום ברוב לוחות האם קיימת תכונת ה-XMP אשר קוראת את המידע מזיכרון הראם מרכיב שנקרא SPD, המידע כולל את התדרים, המתחים והתזמונים בהם הראם יוכל לעבוד וזה למעשה סוג של OC אוטומטי קל ונוח אשר מביא את זיכרון ה-RAM לתדר אשר רשום באתר החברה או על הקופסה של אותו דגם. כמובן שכמו עם כל רכיב אחר ניתן גם לשחק בצורה ידנית עם המתחים, התדרים והתזמונים. המטרה היא להגיע לתדרים כמה שיותר גבוהים ובתזמונים כמה שיותר נמוכים.

ולסיום, נדבר על OC לכרטיס המסך

תהליך ה-OC לכרטיס המסך מבוסס על OC לתדר הליבה ו-OC לתדר הזיכרון של הכרטיס מסך. המהרה לכרטיס מסך מתבצע דרך תוכנות כמו MSI Afterburner או EVGA Precision XOC ודומיו. בניגוד ל-OC למעבד שהתדר מחושב לפי תדר בסיס x מכפלה, בכרטיס המסך אתם צריכים להגדיר offset לתדר שאליו הוא יגיע.

אז… האם OC יכול להזיק למערכת שלנו?

לא בהכרח. כל עוד אתם עושים את כל התהליך בצורה תקינה, לא מגזימים במתחים או בתדרים ושומרים על טמפ' תקינה אתם לא תפגעו בשום דבר ונהפוך הוא, OC הוא בעצם תוספת ביצועים חינמית לגמרי שלא מצריכה מכם יותר מדי מאמץ חוץ מהחלק של בדיקות היציבות של המערכת שלכם. על מנת לוודא שביצעתם את כל התהליך בצורה תקינה מומלץ להריץ איזשהו benchmark שיבדוק את יציבות המערכת.

דוגמאות לתוכנות ו-Benchmarks שיכולי לבדוק את יציבות המערכת שלכם: 3DMark, Unigine Heaven, Cinebench R15, OCCT ויש עוד מגוון רחב של תכנות שיכולות לעזור לכם.

*חשוב לציין כי אנחנו לא אחראיים על שום פעולה שתבצעו במחשב שלכם. מדריך זה אינו מדריך לביצוע OC אלא למשמעות ה-OC ומה שצריך לדעת בנושא. לא ניקח אחריות במידה ותפגעו באחד הרכיבים שלכם.

טל רחילבסקי
טל פעיל כבר תקופה ארוכה בתחום המחשבים. כעת הוא מנהל הרשתות החברתיות של Tech-IL וכן גם חבר בצוות הכתבים. טל אשר מגיע עם לא מעט ידע יפרסם ויעדכן בכל הפיתוחים החדשים והעדכונים החמים בעולמות המחשבים והטכנולוגיה.
דילוג לתוכן