fbpx

חברת אינטל פורצת דרך בתחום המחשוב הקוונטי

בעולם קיימים שני סוגי מחשבים, האחד הוא המחשב "הרגיל" שיש לנו בבית, בעבודה או אפילו בשרתים. מחשבים אלו מבוססים על מידע שנשמר ביחידות דיגיטליות בסיסיות הקרויות ביטים. כל ביט מציג ערך של-1 או-0 (כלומר ערך בינארי). הסוג השני הוא מחשבים קוונטיים (Quantum computing), בניגוד למחשבים הקלאסיים "הרגילים", מחשבים אלו מבוססים על יחידות אשר נקראות קיוביט או באנגלית -Qubit. יחידות אלו, בניגוד לביטים יכולות להציג ערכים של 0 ו 1 בו זמנית. עד לא מזמן מחשבים קוונטיים נחשבו ממש מדע בידיוני אך בשנים  האחרונות המחקר על מחשוב זה הועצם באופן משמעותי וכבר היום אנו רואים כמה מערכות קוונטום בודדות פעילות בעולם.

למידע נוסף אודות מחשבים קוונטים לחצו כאן.

גם ענקית הטכנולוגיות והמעבדים 'אינטל' חוקרת את התחום ומשקיעה מאמצים וכספים רבים על מנת להביא לפריצת דרך בתחום זה והיום ממש ברגעים אלו היא חושפת את פריצת הדרך החדשה שלה בתחום המחשוב הקוואנטי.
כיום, אתגרים רבים עומדים בפני החברות וביניהם: הוספת ושיפור יכולות החישוב, כלומר הוספת יחידות -Qubits מדוייקות ויציבות, פיתוח אפשרות ויכולת מדידה של מצב ה-Qubits ופיתוח מנגנונים לאיתור שגיאות חישוב.

מדידה ושמירה על ה-Qubits היא משימה בפני עצמה ואתגר לא קטן מפני שכל הפרעה קטנה לפעולתם עלולה לגרום לאי תפקוד. על מנת לשמור על תפקוד תקין ומלא וללא איבודי מידע יש צורך לשמור על המערכת בתנאי קור מאוד קיצוניים של 20  Millikelvin – פי 250 קר יותר מאשר הקור השורר בחלל החיצון וזהו בהחלט אחד האתגרים העיקריים בו חברת אינטל התרכזה במרכזי הפיתוח אשר נמצאים באריזונה ובאורגון.

תוך כדי המחקר הרב והפיתוח המורכב והמסובך חברת אינטל שיתפה פעולה יחד עם חברת – QuTech בשלוש השנים האחרונות והיום אינטל מציגה לנו פריצת דרך בתחום המחשוב הקוונטי. ארכיטקטורה חדשה אשר מאפשרת אמינות וביצועים תרמיים משופרים והפרעות פחותות לתדר הרדיו בין Qubits ותכנון ייחודי המאפשר להכניס ולהוציא מהשבב פי 10 עד 100 יותר אותות בהשוואה לשבבים קונבנציונליים. השבב החדש קטן במיוחד, קוטרו כ-25 מילימטרים והוא נמצא בתוך מארז בקוטר של 30 מילימטרים.

Intel’s 17-qubit superconducting test chip for quantum computing has unique features for improved connectivity and better electrical and thermo-mechanical performance. (Credit: Intel Corporation)

"מחקר המחשוב הקוונטי שלנו התקדם לשלב שבו שותפתנו, QuTech, מדמה עומסי עבודה של אלגוריתמי מחשוב קוונטי – ואינטל מייצרת שבבי Qubits ניסיוניים חדשים באופן סדיר במתקני הייצור המתקדמים שלנו" אמר ד"ר מייקל מייברי, סגן נשיא בכיר ומנהל כללי של מעבדות אינטל. "מומחיותה של אינטל בייצור, בקרת אלקטרוניקה וארכיטקטורה מייחדת אותנו מיצרנים אחרים ומאפשרת לנו לחקור פרדיגמות מחשוב חדשות, החל ממחשוב נויורמורפי וכלה במחשב קוונטי".

ובינתיים שתי החברות ממשיכות בבדיקות היכולות של השבב החדש תוך כדי פיתוח של מערכות קוואנטיות חדשות. אינטל חוזה עתיד שבו המחשוב הקלאסי ישתפר הודות למגוון טכנולוגיות משלימות המיועדות לעומסי עבודה מסוימים. לפי אינטל, מערכות קוונטיות לא יגיעו לשלב ייצור מסחרי כל עוד לא יושגו כמיליון Qubits. זוהי משימה עצומה בהתחשב בכך שבו קיוביט בודד שנוסף למערכת מכפיל את מורכבותה.

למרות שמחשבי קוונטיים צופנים פוטנציאל ליעילות וביצועים מוגברים בהתמודדות עם בעיות מסוימות, הם לא יחליפו את הצורך במחשוב "רגיל" או בטכנולוגיות חדשות אחרות כגון מחשוב נוירומורפי. באינטל מצפים שמחשוב קוונטי ישפר את היכולות של מחשבי העתיד עתירי הביצועים. ומקווים כי בעתיד מדענים יוכלו להיכנס למערכות קוונטיות דרך הענן ולהשתמש בהן כמאיצים לצד שרתים ומערכות מחשוב קלאסיות אחרות המונעות במעבדי Xeon. יש לזכור שצריך עוצמת מחשוב אדירה בכדי לתכנן, למדל ולהפעיל את המערכות האלו.

טוני מלינקוביץ'
טוני הוא העורך הראשי שלנו כאן באתר, עם ידע רחב בחומרה ומקורות מהירים, טוני הוא גם הכתב המהיר ביותר שלנו, בנוסף לכתבות המעולות של טוני הוא גם אחראי על רוב הביקורות שלנו באתר וגם על המלל וחוות הדעת על חלק מסיקורי הוידאו שלנו.
דילוג לתוכן